Welcome to the third page of my website. My name is Romualdas Grigaliunas and I offer English / Lithuanian (also Russian) translation services. Please take a look at the Home page of this website.
Romualdas Grigaliunas - Kaunas, Lithuania (European Union)
Fax: +370 37 406844 Mobile phone: +370 671 29815
Email: [email protected] (please delete dashes)
In this "Articles" section I present some of my articles, which were published in magazines, journals or newspapers.
Šiame skyrelyje pateikiu kai kuriuos savo straipsnius, kurie buvo publikuoti žurnaluose arba laikraščiuose.
"Mokslas ir gyvenimas", 2001 m. 07-08 mėn.:
Mokslo ir technikos naujienos
Daigų glostymo robotas
Didžiosios Britanijos tyrinėtojai sukūrė robotizuotą sistemą daigams šiltnamiuose glostyti. Ištirta, kad daigo stiebelio apačioje kartkartėmis sudarant įtampas, jis auga storesnis, tvirtesnis ir jį persodinus padidėja jo išlikimo tikimybė (mat šiltnamiuose, kur nėra vėjo, daigai paprastai ištįsta ir sunkiau prigyja).
Įrenginys, pavadintas “Dr. Green”, susideda iš elektroniškai valdomo skersinio su kabančia lanksčių plastmasinių juostelių užuolaida, kuri švelniai slysta per jaunus daigelius. Pakanka minutės tokio glostymo per dieną, kad sodinukai užaugtų 30-50 proc. žemesni ir atitinkamai storesni. Persodinti į laukus, jie nebebijo net ir stiprių vėjo gūsių. Mokslininkai teigia, kad žemės ūkio pramonei jų sukurta sistema duos didžiulę naudą.
Kompiuterio detalės iš žalumynų
Ateinančios kartos kompiuteriams gali būti panaudotos dalys, kurių jau dabar veikiančių pilna jūsų sodo pievelėje. Tai chlorofilo molekulės - žaliasis augalų pigmentas, kuris, veikiamas saulės šviesos, išskiria teigiamą ir neigiamą elektros krūvį. Gautoji įtampa tiekia energiją fotosintezės reakcijai.
Biofizikui Iliasui Grinbomui iš Tenesio šios molekulės panašios į miniatiūrinius diodus, galinčius nukreipti elektros krūvį viena kryptimi. O to ir reikia kompiuteriniam skaičiavimui. Krūvį skiriančios molekulės yra tik šimtamilijardinės centimetro dalies skersmens, todėl iš jų sudarytos mikroschemos būtų šimtą kartų mažesnės už dabartines, gaminamas iš silicio kristalų. Grinbomas su savo kolegomis jau išskyrė pavienes molekules ir išmatavo jų kuriamą elektrinį potencialą, kuris prilygo maždaug vienam voltui.
“Tikimės, kad ateityje mums pavyks iš šių augalinių diodų sukonstruoti kompiuterinio skaičiavimo grandines”, - sako jis. Manoma, kad pirmosios “žaliosios” mikroschemos gali atsirasti maždaug po penkerių metų.
Atskleista Nesės paslaptis?
Italų geologas Luidžis Pikardis mano, kad jam pavyko atskleisti Lochneso ežero paslaptį. Savo teoriją jis grindžia tuo, kad šis ežeras yra viršum Didžiosios Gleno slinkties, todėl požeminiai žemės drebėjimai galį sukelti vandenyje nedidelius cunamius. Ramiame ežere staiga pamačius bangas, stebėtojams gali pasirodyti, jog po vandeniu juda kažkoks didžiulis gyvūnas. Iš toli ir pačios bangos gali būti panašios į pabaisos kupras.
Idėja mokslininkui kilo atsitiktinai, renkant informaciją apie senovėje vykusius žemės drebėjimus. Ieškodamas užuominų mitologijoje, jis buvo apstulbintas ryšio tarp vykusių žemės drebėjimų ir pasakojimų apie jūrų pabaisas Viduržemio jūros regione, taip pat Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Amerikoje, Škotijoje.
Pikardis išnagrinėjo 3000 užregistruotų Nesės pastebėjimo faktų ir atrinko maždaug 250, kurių negalima paaiškinti medžių šakomis vandenyje, mačiusiojo girtumu ar kitais paprastais dalykais. Visi atrinktieji atvejai neprieštaravo teorijai apie smarkiai judinamą vandenį.
Pikardis atkreipė dėmesį, kad pabaisos pastebėjimų labai pagausėjo 1933 m., o 1934-ųjų rugpjūtį toje vietovėje įvyko didelis žemės drebėjimas. Mokslininkas teigia, kad vandenį galėjo judinti žemės drebėjimą pranašaujantis seisminis aktyvumas. Pranešimą apie savo atradimą jis perskaitė Edinburge vykusioje konferencijoje “Žemės sistemos ir procesai”.
Implantuojama dirbtinė širdis
Jau daugiau nei 50 metų mokslininkai, inžinieriai ir medikai stengiasi sukurti dirbtinę širdį, kuri nebūtų per didelė ir tilptų organizme vietoj blogai funkcionuojančios tikrosios širdies. Dabar baigiama priartėti prie šio tikslo, kuris suteiks naują viltį tūkstančiams pacientų, laukiančių širdies persodinimo.
JAV sukurta dirbtinė širdis “AbioCor” ne didesnė už greipfrutą ir yra visa implantuojama į organizmą kartu su ličio jonų baterija, kurios energija papildoma neprijungus laidų, per induktyviąją sistemą. Kartu implantuotas mikroprocesorius pagal poreikius valdo kraujo pumpavimo greitį. Kadangi pro odą nieko nėra išvesta į išorę, labai sumažėja infekcijos rizika, anksčiau buvusi viena didžiausių dirbtinės širdies problemų.
Šią vasarą naujoji širdis bus implantuota penkiems ligoniams, kurių prognozuojama gyvenimo trukmė ne ilgesnė kaip 30 dienų ir kuriems negalima persodinti natūralios širdies.
Iš pradžių naujosios širdies kaina sieks apie 75 tūkst. dolerių neskaitant operacijos, kuri kainuos maždaug tiek pat, kiek natūralios širdies persodinimas. Tačiau, lyginant su persodinta natūralia širdimi, dirbtinė turi vieną didelį privalumą: ligoniui nebereikės visą likusį gyvenimą gerti imuninę sistemą slopinančių vaistų.
Parengė Romualdas Grigaliūnas
"Mokslas ir gyvenimas", 2001 m. 10 mėn.:
Mokslo naujienos iš Japonijos
ATOMINĖ ELEKTRINĖ... DAUGIABUČIO RŪSYJE
Japonijoje sukurtas kompaktiškas branduolinis reaktorius “Rapid-L”, skirtas elektros energijos gamybai daugiabučio namo rūsyje. Pastaraisiais mėnesiais bandoma automatinė reaktoriaus saugumo sistema, perkaitimo atveju turinti prislopinti arba visiškai sustabdyti branduolinę reakciją. Bandymus finansuoja Japonijos Atominės energetikos tyrimų institutas.
Iš pradžių šis 200 kilovatų galingumo reaktorius buvo sumanytas kaip Mėnulio kolonijų jėgainė, bet vėliau atsirado ir praktiškesnis pritaikymas. Tik šešių metrų aukščio ir dviejų metrų pločio elektros stotį nesunkiai galima būtų įsprausti miestuose po daugiaaukščiais namais ir apsirūpinti elektros energija arba bent išlyginti apkrovimą piko valandomis.
Skirtingai nuo įprastinio, “Rapid-L” reaktoriuje branduolinė reakcija reguliuojama ne kontroliniais strypais. Tam skirti rezervuarai su išlydyto ličio-6 izotopais, efektyviai absorbuojančiais neutronus. Rezervuarai sujungti su vertikaliu vamzdžiu, einančiu pro reaktoriaus šerdį.
Esant normaliam darbo režimui, vamzdis pripildytas inertinių dujų. Bet jei tik reaktoriaus temperatūra ima kilti, skystas litis plečiasi, suslegia inertines dujas ir patenka į šerdį, kur absorbuoja neutronus ir sulėtina reakciją. Litis atlieka kontrolinių strypų funkciją, tačiau automatiniam reguliavimui nenaudojami jokie mechanizmai. Reaktorius aušinamas skystu natriu, jo veikimo temperatūra maždaug 530 oC.
Mokslininkai dabar kruopščiai skaičiuoja, kiek patikima ir ilgaamžė bus ši reaktoriaus saugumo sistema, aiškiai pranašesnė už mechaninę. Jos naudojimas labai priklausys ir nuo visuomenės nuomonės, skeptiškai vertinančios atominę energetiką. Vis dėlto, net ir nepriimtos į miestus, šios elektrinės galės puikiai pasitarnauti besivystančiose šalyse ir tolimuosiuose regionuose, kurių dar nepasiekė elektros tinklai.
NAUJOS KARTOS MOBILIOJO RYŠIO TINKLAS
Japonijos ryšių įmonė “NTT DoCoMo” 2001 m. spalio 1 d. rengėsi įdiegti pirmąjį pasaulyje trečiosios kartos (3G) mobiliųjų telefonų tinklą, kuris bus greitesnis už visus esamus komercinius mobiliųjų telefonų tinklus. Jis užtikrins duomenų priėmimą 384 Kb/s greičiu - to pakaks, pavyzdžiui, muzikai arba videofilmams. Priminsime, kad Europos GSM mobiliųjų telefonų ryšys su interneto paslaugomis veikia tik 9,6 Kb/s greičiu.
Tinklas turėjo būti įdiegtas jau š.m. gegužės mėnesį, bet dėl techninių nesklandumų tai užtruko iki spalio. Dabar, pasak kompanijos, problemos sėkmingai išspręstos.
Teisę diegti panašų tinklą iš japonų jau nusipirko kai kurios JAV ir Europos ryšių įmonės.
KOSMOSO UŽKARIAVIMAS
Š.m. rugpjūčio mėnesį iš Tanegašimo salos (maždaug už 1000 km į pietvakarius nuo Tokijo) buvo sėkmingai paleista raketa H-2A, skirta palydovams gabenti į orbitą. Tai japonams sukėlė didelį džiaugsmą, ypač prisiminus du nesėkmingus tokio tipo raketos bandymus 1998-ųjų vasarį ir 1999-ųjų lapkritį. Dabar tikimasi susigrąžinti užsakovų pasitikėjimą ir įsitvirtinti pelningame palydovų gabenimo versle.
Ši pirmoji “kregždė”, kainavusi 71 milijoną JAV dolerių, pakilo su netikru kroviniu. Pirmoji pakopa atsiskyrė 130 km aukštyje, antroji nešė raketą iki 270 km aukščio, kur į orbitą buvo išvestas bandomasis krovinys. Paleidimas buvo tiesiogiai transliuojamas per Japonijos televiziją.
Parengė Romualdas Grigaliūnas
"Mokslas ir gyvenimas", 2001 m. 12 mėn.:
Mokslo ir technikos naujienos
NAUJA TECHNOLOGIJA PRASIDEDA NUO GUMBUOTO VABALO
Afrikos pietuose esanti Namibijos dykuma - viena karščiausių ir sausiausių vietų Žemėje. Čia niekada nelyja, bet maždaug šešis kartus per mėnesį stiprus vėjas nuo Atlanto atneša rūką.
Zoologas A.Parkeris iš Oksfordo universiteto (University of Oxford) ištyrė, kaip dykumų vabalas Stenocara naudojasi šiuo rūku gamindamasis geriamąjį vandenį. Atradimą pritaikius pramonėje būtų galima gaminti pigias plėveles, kurios padėtų žmonėms išgyventi sunkiomis sąlygomis.
Vabalo kieti priekiniai sparnai padengti gumbeliais, kurių viršūnėlės turi savybę traukti vandenį, o tarpiniai įdubimai – jį atstumti. Vabalui skrendant prieš vėją, oro drėgmė renkasi ant vandenį traukiančių iškilimų. Lašeliai jungiasi ir didėja, kol nebeišsilaiko viršūnėje ir nusileidžia žemyn į griovelį, kuriuo nusirita tiesiai vabalui į burną.
Pasak Parkerio, vabalo sparnų struktūrą atgaminti visai nesunku. Panašų plėvelių raštą galima štampuoti, lieti, spausdinti ant acetatinio lakšto vandenį traukiančiais dažais. Skirtingai nuo esamų oro drėgmės rinktuvų, šis metodas būtų daug efektyvesnis. Susivieniję su gamybininkais, mokslininkai tikisi jau po metų išleisti į rinką pirmąjį savo gaminį - galbūt palapinę, aprūpinančią geriamuoju vandeniu jos gyventojus.
SKRUZDĖS KOOPERUOJASI PAGAL JĖGAS
Nigelis Frenksas iš Bristolio universiteto (University of Bristol) atrado įdomią skruzdžių elgsenos išraišką, stebinančią savo sumanumu. Jei maisto gabalėlis būna per didelis vienai skruzdei ir ji jo nepaneša, to darbo imasi dvi skruzdės darbininkės - didelė ir maža. Tarsi būtų gerai apskaičiavusios jėgas, didžioji stoja į priekį, pakelia didesnę naštos dalį ir eina reikiama kryptimi, o mažoji, prilaikydama iš galo, užtikrina visos sistemos stabilumą. Taip dvi skruzdės paneša vienai skruzdei nepakeliamą svorį.
Skruzdžių partnerystė nėra ilgalaikė. Mokslininkai nežino, kaip skruzdės susitaria dirbti kartu. Spėjama, kad tam gali turėti reikšmės “transporto” kamštis. Normaliu atveju skruzdžių darbininkių judėjimas vyksta pastoviu greičiu, bet jei kuri nors imasi krūvio ne pagal savo jėgas, sutrikdo judėjimą ir todėl susilaukia kitų pagalbos.
SPAUSDINAMA SAULĖS ELEKTRINĖ
G.Džeburas iš Arizonos universiteto (The University of Arizona) sukūrė pigų ir lengvą saulės baterijų gamybos būdą. Įdiegus naująją technologiją, saulės elektrinės bus spausdinamos velenais kaip popieriniai sienų apmušalai.
Medžiagos, iš kurių gaminami fotoelementai, nėra brangios, bet iš jų sumontuoti saulės elektrinę iki šiol atsieidavo brangiai. Tai ribojo ekologiškos saulės energijos panaudojimo galimybes.
Džeburo metodas pagrįstas trafaretiniu spausdinimu, naudojamu audiniams ir tapetams raštuoti. Stiklo lakštas pirmiausia padengiamas skaidria, elektrai laidžia medžiaga, sudarančia vieną bendrą elektrodą. Ant šio elektrodo formuojamas plonas polimerinis sluoksnis, padedantis surinkti gaminamas sroves. Pagaliau lakštas padengiamas tų srovių šaltiniu - organine medžiaga, vadinama fulerenu, kurio molekulės turi savybę šviesoje elektriškai poliarizuotis. Tada kita “sumuštinio” pusė: vėl sroves renkantis polimeras, ant jo - elektrodas.
Bandymai parodė, kad naujosios, trafaretiniu būdu spausdintos elektrinės efektyvumas melsvoje šviesoje buvo 4,3 procento. Šiuo parametru ji gerokai atsilieka nuo jau veikiančių saulės elektrinių, išnaudojančių 10-20 proc. šviesos energijos. Tačiau naujasis metodas šį savo trūkumą su kaupu kompensuos kiekybe, nes yra daug pigesnis.
ŠVYTINTYS TVARSČIAI ĮSPĖS APIE BAKTERIJAS
Netrukus bus gaminami “protingi” tvarsčiai, spalvotu švytėjimu įspėjantys gydytojus apie žaizdoje esančias pavojingas bakterijas. B.Mileris iš Niujorko Ročesterio universiteto (University of Rochester) pagamino bandomąjį jautriojo elemento pavyzdį, kuris pradeda švytėti, jei aplinkoje yra gramneigiamų bakterijų.
Pagal sienelių cheminę sudėtį bakterijos skirstomos į gramneigiamas ir gramteigiamas. Jų atpažinimo metodą kristalvioletiniais dažais 1884 m. sukūrė danų biologas H.Ch.Gramas. Kadangi gramteigiamas bakterijas labiau veikia antibiotikai, šis tyrimas infekcijų gydymui yra svarbus iki šiol.
Pirmasis Milerio tikslas - gremėzdišką Gramo tyrimą pakeisti momentine procedūra. Kuriant prietaisą, kuris iškart parodytų skirtumą tarp dviejų bakterijų tipų, imta bendradarbiauti su šviesolaidinės mikroelektronikos specialistais. Iš silicio kristalo, išėsdinus jį rūgštimi, buvo pagaminta porėta, kempinės pavidalo struktūra, spinduliuojanti tam tikro bangos ilgio šviesą. Buvo atrasta, kad ant šių paviršių atsiradus gramneigiamų bakterijų, skleidžiamos šviesos spalva truputį keičiasi. Pagaliau teko sukurti specialias molekules, kurios trauktų gramneigiamas, bet netrauktų gramteigiamų bakterijų, ir šia medžiaga padengti silicio “kempinės” paviršius.
Kol kas švytėjimas silpnas ir plika akimi nepastebimas, bet mokslininkai toliau tobulina savo išradimą. Šiuo metu jie kuria įvairius cheminius “kabliukus”, fiksuojančius kitas pavojingas bakterijas, pavyzdžiui, listerijas, salmoneles.
Parengė ROMUALDAS GRIGALIŪNAS
"Mokslas ir gyvenimas", 2002 m. 03 mėn.:
Įvairenybės
Įsikalbėk nesenti
Amerikiečių archeologas nustebino savo kolegas sensacingu pranešimu. Mat pasitelkęs senovinius burtažodžius jis atskleidė amžinosios jaunystės paslaptį ir išbandė ją pats 30 metų “užkonservavęs” savo organizmą.
Šią paslaptį Henris Servinas saugojo kone trečdalį šimtmečio. Ir tik neseniai ryžosi ją atskleisti. O visa prasidėjo 1970 metais Meksikoje beieškant antikinių relikvijų. Tada viename urve netoli Fresnilo miesto Servinas aptiko sienoje iškaltus žodžius, kurie, jo nuomone, padedą rasti kelią į amžinąją jaunystę. Baimindamasis kolegų pajuokų, jis tada nepaskelbė savo nuomonės apie atradimą.
Kaip jis nusprendė, kad tai jaunystės burtažodžiai? Senoviniai padavimai byloja, kad XIV amžiuje actekai žinoję kažkokį magišką būdą jaunystei išlaikyti. Specialistai žino keletą jų, užrašytų maždaug prieš 500 metų. Tačiau mokslininkai įsitikinę, kad svarbiausieji burtažodžiai visada būdavo perduodami žodžiu iš kartos į kartą.
“Išsilaipinę 1521 metais actekų žemėje Korteso vadovaujami ispanų konkistadorai sunaikino senosios tautos civilizaciją, išnyko ir jos žinios, - aiškina dr. Servinas. – Kai aptikau įrašą urve, susijaudinęs išstovėjau priešais jį gerą valandą. Ilgai galvojęs vis dėlto nutariau išbandyti jį pats. Pradėjau kasdien po 15 minučių kartoti burtažodžius. Ir štai kas nustebino: praėjo 30 metų, o iš išorės aš nepasenau”.
Nuostabiausia, kad nieko ypatinga čia nėra. Mokslas jau senokai tokį efektą yra numatęs: tai paprasčiausia savitaiga. Tačiau po išoriniu paprastumu slypi labai sudėtingi fiziologiniai ir psichologiniai procesai. Visai organizmo veiklai vadovauja galvos smegenys ir jeigu tikima, jog kažkokia frazė stabdo senėjimą, tą frazę kartojant smegenys ir darbuosis norima kryptimi: atgyvenusias ląsteles keis jaunomis, vidaus sekrecijos liaukas įpareigos gaminti reikiamų hormonų reikiamus kiekius, taigi visiems organams neleis pasenti. Nežinoma tik ar Servino atrastoji frazė gali padėti amžinai, t.y. labai ilgai išsaugoti jaunystę, bet įsitikinta, kad ji yra veiksminga. Reikia manyti, kad būtų buvusi veiksminga ir bet kuri kita, jei jaunasis archeologas būtų ja patikėjęs…
“Kompleksiškai ištyriau daktarą Serviną, - pasakoja Manuelis Lopezas, senėjimo problemų specialistas, - ir nustebau, nes niekada nebuvau susidūręs su žmonėmis, turinčiais taip mažai senėjimo požymių. Daktarui Servinui 62 metai, tačiau daugiau kaip 30 jam duoti negalima. Jo širdis, plaučiai, kraujospūdis ir reakcijos kaip dvigubai jaunesnio žmogaus”.
Iš užsienio spaudos
GYVYBĖ ŽEMĖJE TIKRIAUSIAI VYSTĖSI KELIS KARTUS
Neseniai iškelta teorija, kad besivystančią Žemės gyvybę kelis kartus galėjo sunaikinti susidūrimas su didžiuliais, kelių šimtų kilometrų skersmens, asteroidais. Pasak profesoriaus Normano Slipo, pristačiusio savo darbą Amerikos geofizikų suvažiavime, po tokio kataklizmo planetos paviršiaus temperatūra pakildavo per 1000 oC, užvirdavo ir išgaruodavo vandenynai, atmosfera prisisodrindavo įvairių mineralų garais. Vienintelė gyvybės forma, galėjusi išlikti giliai po žeme, buvo didelį karštį pakeliančios termofilinės bakterijos. Kai po daugelio tūkstančių metų Žemės paviršius atvėsdavo ir būdavo tinkamas gyvybei, atspariosios bakterijos iš savo slėptuvių vėl paplisdavo po visą planetą, plėtodavosi... iki kito asteroido smūgio. Paskui ciklas kartodavosi.
Teorija grindžiama kelių mokslo šakų įrodymais. Biologiniu požiūriu ne atsitiktinumas atrodo tai, kad daugelis seniausių Žemės gyvybės formų - Archaea, Bacteria mikroorganizmų grupės - lyg susitarusios yra termofilinės, t.y. pakeliančios 80-100 oC (viena rekordininkė net 115 C) temperatūrą.
Įrodymus papildo ir geofizikos pažanga. Dabar vyrauja nuomonė, kad per ankstyvąjį Žemės formavimosi laikotarpį nuo smūgio, privertusio atsirasti Mėnulį, iki pirmųjų gyvybės formų, kurias patvirtina iškasenos, mūsų planeta galėjo susidurti ne daugiau kaip su 20 didelių asteroidų (anksčiau manyta, kad dėl intensyvaus asteroidų “bombardavimo” gyvybė iš viso negalėjusi užsimegzti). Vadinasi, smūgius skyrė milijonai metų, per kuriuos gyvybė galėjo plėtotis cikliškai.
NAUJAS SKAUSMO MALŠINIMO BŪDAS
Džozifas Peningeris iš Toronto AMGEN instituto (Kanada) atrado naują skausmo malšinimo būdą, kuris ateityje galbūt padės daugeliui besikamuojančių žmonių.
Nustatyta, kad neseniai atrastas baltymas DREAM (sutr. iš angl. “Downstream Regulatory Element Antagonistic Modulator”) turi ryšį su organizmo gaminama į morfiną panašia medžiaga - dinorfinu: sumažėjus DREAM, pasigamina daugiau dinorfino ir skausmas padidėja. Metodą išbandžius su pelėmis, gauti sėkmingi rezultatai: gyvūnėliai buvo abejingi įvairios kilmės dirgikliams, kurie šiaip sukeltų didelį skausmą. Jokių šalutinių reiškinių nepastebėta.
Apskaičiuota, kad šiuo metu pasaulyje kas penktas žmogus gyvena kęsdamas nuolatinį skausmą, kurį sukelia įvairios lėtinės ligos, vėžys. Mokslininkai seniai ieško, kuo pakeisti analgetikus ir kitus vaistus nuo skausmo, kad nepageidaujamas poveikis būtų kuo mažesnis.
VAGYSTĖS BAIMĖ RODO SUDĖTINGESNĮ MĄSTYMĄ
Tyrinėdami paukščių elgseną, anglų mokslininkai aptiko mąstymo apraiškų, kurios anksčiau buvo priskiriamos tik žmogaus protui.
Psichologė Nikola Kleiton iš Kembridžo universiteto (University of Cambridge) stebėjo krūminius kėkštus (Aphelocoma coerulescens). Šie paukščiai likusį savo maistą užkasa į smėlį, kad galėtų pasivaišinti vėliau, kai išalks. Žinomas ir kitas jų pomėgis - vagiliavimas pastebėjus, kur būrio narys paslėpė savo atsargas. Dėl šios priežasties kėkštai neretai patys perkelia maistą į naują slėptuvę.
Mokslininkų nuostabą sukėlė atradimas, kad tapti vagysčių aukomis labiau bijo tie paukščiai, kurie patys yra vogę iš kitų. Jie dažniau grįžta pakeisti slėptuvės, jei įtaria, kad slepiant maistą juos galėjo matyti kiti būrio nariai. Paukščiai be “nusikalstamos” praeities kur kas labiau pasitiki kitais - jie palieka maistą pirmojoje slėptuvėje nepaisydami ar juos kas matė slepiant, ar ne.
Peršasi išvada, kad paukščiai turi sugebėjimą tapatinti save su kitais ir įsivaizduoti būsimus kitų veiksmus. Tai reta savybė - iki šiol buvo manoma, kad ji būdinga tik žmogui.
Parengė ROMUALDAS GRIGALIŪNAS
"Mokslas ir gyvenimas", 2002 m. 06 mėn.:
Mokslo ir technikos naujienos
GREITA MUZIKA DIDINA AVARIJŲ SKAIČIŲ
Anksčiau buvo padaryta išvada, kad vairuojant automobilį pavojinga klausytis garsios muzikos. Dabar Izraelio mokslininkas Vorenas Brodskis nusprendė ištirti, kokią įtaką vairavimui turi muzikos tempas.
Trys prityrusių vairuotojų grupės buvo tiriamos kompiuteriniu vairavimo simuliatoriumi. Visiems teko ta pati užduotis - “važiuoti” judriomis miesto gatvėmis, tačiau vieni tai atliko be muzikos, kiti klausėsi lėtos, treti - greitos muzikos.
Paaiškėjo, kad saugiausia vairuoti, kai netrukdo jokia muzika. Tie, kurie klausėsi lėtos muzikos, pavojingų klaidų padarė dvigubai, o besiklausantieji greitos - keturgubai daugiau už tuos, kurie važiavo be muzikos.
GUMOS KRAMTYMAS GERINA ATMINTĮ
Amerikiečių psichologai ištyrė, kad gumos kramtymas trumpalaikę atmintį pagerina 24 procentais, ilgalaikę - 36 procentais. Kelios teorijos, aiškinančios šį reiškinį, kol kas dar nėra iki galo patikrintos. Japonų tyrimai jau anksčiau parodė, kad kramtant suaktyvėja smegenų hipokampas, susijęs su atmintimi ir turintis insulino receptorių. Gali būti, kad kramtant išsiskiria daugiau insulino ir kraujyje sumažėja cukraus, nes organizmas tikisi gauti maisto.
Bet yra ir paprastesnis paaiškinimas. Pastebėta, kad kramtant padažnėja širdies ritmas ir suaktyvėja kraujotaka, todėl smegenis pasiekia daugiau deguonies ir kitų svarbių medžiagų.
ATSTŪMIMAS MAŽINA INTELEKTO KOEFICIENTĄ
Rojus Baumisteris iš Ohajo universiteto (Ohio University) ištyrė, kaip suaugusio žmogaus protą ir charakterį veikia atstūmimas. Kiekvieno tiriamojo buvo paklausta, su kuriais dviem žmonėmis jis norėtų dirbti. Vėliau vieniems buvo atsakyta, kad su jais dirbti nenori nė vienas iš grupės, kitiems - kad juos pasirinko beveik visi grupės nariai.
Testų rezultatai parodė, kad atstumtųjų intelekto koeficientas sumažėjo 25 procentais, analitinis mąstymas pablogėjo 30 procentų. Be to, padidėjo agresyvumas.
Pasak Baumisterio, tyrimas daug pasako apie žmogaus prigimtį. Kad galėtų gyventi visuomenėje, žmogus turi turėti elgseną reguliuojantį vidinį mechanizmą. Atstūmimas jį sutrikdo, ir žmogus tampa impulsyvus bei destruktyvus.
NARCIZAI - PUIKŪS DARBUOTOJAI, BET BLOGI KOLEGOS
Britanijoje vykusioje psichologų konferencijoje buvo pristatytas Ohajo universiteto mokslininkų tyrimas apie tai, kaip dirba ir bendrauja linkę į narcisizmą žmonės.
Tiriamieji turėjo patvirtinti arba paneigti anketoje pateiktus teiginius, pavyzdžiui: “Aš esu nepaprastas žmogus”, “Mėgstu žiūrėti į save veidrodyje”, “Pasaulis būtų geresnis, jei aš jį valdyčiau” ir t.t. Gauti atsakymai padėjo įvertinti kiekvieno polinkį į narcisizmą. Paskui grupė turėjo atlikti įvairias užduotis - kai kurias iš jų priešais auditoriją.
Padaryta išvada, kad linkusiems į narcisizmą žmonėms užduotys sekasi daug geriau, jei tai sukelia auditorijos susižavėjimą. Darbe ši savybė neretai naudinga. Tačiau visą sunkų, nuobodų darbą narcizai palieka kitiems, laukdami progos “sužibėti”.
PALYDOVAI PASTEBI LONDONO SMUKIMĄ
Penkerių metų stebėjimo duomenys rodo, kad virš dviejų naujų Londono metro tunelių - “Jubilee” ir “London Electricity” - gruntas smunka po 4 mm per metus. Palydovuose naudojama matavimo technika patikimumą garantuoja, lygindama atstumus iki tūkstančių nekintamų antžeminių atskaitos taškų.
Nors metro savininkai viešai abejoja palydovų duomenų tikslumu, kai kurie smunkančios zonos gyventojai jau pateikė prašymus apdrausti savo nekilnojamąjį turtą.
CIGAREČIŲ FILTRŲ KENKSMINGUMAS ATSKLEISTAS PO 40 METŲ
Dokumentai rodo, kad didžiausiai pasaulio tabako įmonei “Philip Morris” daugiau kaip 40 metų buvo žinoma, jog rūkaliai kartu su dūmais į plaučius įtraukia ir cigarečių filtrų pluošto dalelių. Žinodami, kad šios dalelės kenksmingos sveikatai, gamintojai nesistengė keisti technologijos ir paprasčiausiai tylėjo.
Bylinėdamasi teismuose, įmonė buvo priversta paviešinti savo slaptus dokumentus. Tapo aišku, kad “Philip Morris” nuo 1957 metų kelis kartus tyrė filtrų pluošto išsiskyrimą ir pripažino jo pavojų sveikatai.
Džonas Polis iš Rosvelio vėžio tyrimų instituto (Roswell Park Cancer Institute) (Niujorko valst.) teigia, kad celiuliozės acetatas, iš kurio gaminami cigarečių filtrai, organizme nesuyra ir didina vėžio riziką.
KAS VAIDENASI NAUJIESIEMS KOMPIUTERIAMS
Vartotojai pastebėjo, kad kompiuteriai, kuriuose įdiegtos naujosios “Microsoft Windows XP” ir “Office XP” programos, į dokumentus slapta prirašo kažkokių žodžių.
Pasak “Microsoft” kompanijos, paslaptingą kompiuterių elgesį galima paaiškinti tuo, kad kai kurie mažmenininkai aktyvavo paketuose esančią balso atpažinimo programą. Esant tokiam nustatymui, tik įjungtas kompiuteris pradeda klausytis savo šeimininko, jo balsą interpretuodamas kaip tekstą arba komandas.
Parengė Romualdas Grigaliūnas
Keywords:
Lithuanian technical translator
Lithuanian translations
Translation Lithuanian to English
Translator Lithuanian to English
Translate to Lithuanian document
Translate to Lithuanian manual
Translate to Lithuanian operation manual
Translate to Lithuanian user’s guide
Translate to Lithuanian technical document
Translate to Lithuanian operational manual
Russian technical translator
Russian translations
Translation English to Russian
Translator English to Russian
Translate to Russian document
Translate to Russian manual
Translate to Russian operation manual
Translate to Russian user’s guide
Translate to Russian technical document
Translate to Russian operational manual
Absalom, Absalom! by William Faulkner, United States,
(1897-1962)
A Doll's House by Henrik Ibsen, Norway
(1828-1906)
Complete Poems by Giacomo Leopardi, Italy,
(1798-1837)
Beloved by Toni Morrison, United States, (b.
1931)
Berlin Alexanderplatz by Alfred Doblin, Germany,
(1878-1957)
The Aeneid by Virgil, Italy, (70-19 BC)
The Book of Job, Israel. (600-400 BC)
1984 by George Orwell, England, (1903-1950)
Blindness by Jose Saramago, Portugal,
(1922-2010)
The Book of Disquiet by Fernando Pessoa, Portugal,
(1888-1935)
Buddenbrooks by Thomas Mann, Germany,
(1875-1955)
A Sentimental Education by Gustave Flaubert, France,
(1821-1880)
Canterbury Tales by Geoffrey Chaucer, England,
(1340-1400)
The Castle by Franz Kafka, Bohemia,
(1883-1924)
Children of Gebelawi by Naguib Mahfouz, Egypt, (b.
1911)
Collected Fictions by Jorge Luis Borges, Argentina,
(1899-1986)
The Adventures of Huckleberry Finn by Mark Twain, United
States, (1835-1910)
The Brothers Karamazov by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
The Complete Stories by Franz Kafka, Bohemia,
(1883-1924)
The Complete Tales by Edgar Allan Poe, United States,
(1809-1849)
Confessions of Zeno by Italo Svevo, Italy,
(1861-1928)
Anna Karenina by Leo Tolstoy, Russia,
(1828-1910)
Crime and Punishment by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
Gargantua and Pantagruel by Francois Rabelais, France,
(1495-1553)
Dead Souls by Nikolai Gogol, Russia,
(1809-1852)
The Death of Ivan Ilyich and Other Stories by Leo Tolstoy,
Russia, (1828-1910)
Decameron by Giovanni Boccaccio, Italy,
(1313-1375)
The Devil to Pay in the Backlands by Joao Guimaraes Rosa,
Brazil, (1880-1967)
Diary of a Madman and Other Stories by Lu Xun, China,
(1881-1936)
Don Quixote by Miguel de Cervantes Saavedra, Spain,
(1547-1616
Essays by Michel de Montaigne, France,
(1533-1592)
Fairy Tales and Stories by Hans Christian Andersen, Denmark,
(1805-1875)
The Divine Comedy by Dante Alighieri, Italy,
(1265-1321)
Faust by Johann Wolfgang von Goethe, Germany,
(1749-1832)
Gilgamesh Mesopotamia, (c 1800 BC)
Great Expectations by Charles Dickens, England,
(1812-1870)
Gulliver's Travels by Jonathan Swift, Ireland,
(1667-1745)
Gypsy Ballads by Federico Garcia Lorca, Spain,
(1898-1936)
Hamlet by William Shakespeare, England,
(1564-1616)
History by Elsa Morante, Italy, (1918-1985)
The Golden Notebook by Doris Lessing, England,
(b.1919)
Lolita by Vladimir Nabokov, Russia/United States,
(1899-1977)
Hunger by Knut Hamsun, Norway, (1859-1952)
The Idiot by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
The Iliad by Homer, Greece, (c 700 BC)
Independent People by Halldor K Laxness, Iceland,
(1902-1998)
Journey to the End of the Night by Louis-Ferdinand Celine,
France, (1894-1961)
King Lear by William Shakespeare, England,
(1564-1616)
Leaves of Grass by Walt Whitman, United States,
(1819-1892)
The Life and Opinions of Tristram Shandy by Laurence Sterne,
Ireland, (1713-1768)
Love in the Time of Cholera by Gabriel Garcia Marquez,
Colombia, (b. 1928)
Madame Bovary by Gustave Flaubert, France,
(1821-1880)
Invisible Man by Ralph Ellison, United States,
(1914-1994)
Jacques the Fatalist and His Master by Denis Diderot, France,
(1713-1784)
The Magic Mountain by Thomas Mann, Germany,
(1875-1955)
Mahabharata, India, (c 500 BC)
The Man Without Qualities by Robert Musil, Austria,
(1880-1942)
The Mathnawi by Jalal ad-din Rumi, Afghanistan,
(1207-1273)
Medea by Euripides, Greece, (c 480-406 BC)
Memoirs of Hadrian by Marguerite Yourcenar, France,
(1903-1987)
Metamorphoses by Ovid, Italy, (c 43 BC)
Midnight's Children by Salman Rushdie, India/Britain, (b.
1947)
Moby-Dick by Herman Melville, United States,
(1819-1891)
Mrs. Dalloway by Virginia Woolf, England,
(1882-1941)
Middlemarch by George Eliot, England,
(1819-1880)
Poems by Paul Celan, Romania/France,
(1920-1970)
Oedipus the King Sophocles, Greece, (496-406
BC)
Njaals Saga, Iceland, (c 1300)
Nostromo by Joseph Conrad,
England,(1857-1924)
The Odyssey by Homer, Greece, (c 700 BC)
Old Goriot by Honore de Balzac, France,
(1799-1850)
The Old Man and the Sea by Ernest Hemingway, United States,
(1899-1961)
The Orchard by Sheikh Musharrif ud-din Sadi, Iran, (c
1200-1292)
Othello by William Shakespeare, England,
(1564-1616)
Pedro Paramo by Juan Rulfo Juan Rulfo, Mexico,
(1918-1986)
Pippi Longstocking by Astrid Lindgren, Sweden,
(1907-2002)
The Possessed by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
Pride and Prejudice by Jane Austen, England,
(1775-1817)
One Hundred Years of Solitude by Gabriel Garcia Marquez,
Colombia, (b. 1928)
The Ramayana by Valmiki, India, (c 300 BC)
The Recognition of Sakuntala by Kalidasa, India, (c.
400)
The Red and the Black by Stendhal, France,
(1783-1842)
Remembrance of Things Past by Marcel Proust, France,
(1871-1922)
Season of Migration to the North by Tayeb Salih, Sudan, (b.
1929)
Selected Stories by Anton P Chekhov, Russia,
(1860-1904)
Sons and Lovers by DH Lawrence, England,
(1885-1930)
The Sound and the Fury by William Faulkner, United States,
(1897-1962)
The Sound of the Mountain by Yasunari Kawabata, Japan,
(1899-1972)
The Stranger by Albert Camus, France,
(1913-1960)
The Tale of Genji by Shikibu Murasaki, Japan, (c
1000)
Things Fall Apart by Chinua Achebe, Nigeria, (b.
1930)
Thousand and One Nights, India/Iran/Iraq/Egypt,
(700-1500)
The Tin Drum by Gunter Grass, Germany,
(b.1927)
To the Lighthouse by Virginia Woolf, England,
(1882-1941)
The Trial by Franz Kafka, Bohemia,
(1883-1924)
Trilogy: Molloy, Malone Dies, The Unnamable by Samuel
Beckett, Ireland, (1906-1989)
Ulysses by James Joyce, Ireland, (1882-1941)
War and Peace by Leo Tolstoy, Russia,
(1828-1910)
Wuthering Heights by Emily Bront?, England,
(1818-1848)
Zorba the Greek by Nikos Kazantzakis, Greece,
(1883-1957)
At Last, Edward St. Aubyn
The Barbarous Years: The Peopling of British North
America: The Conflict of Civilizations, 1600-1675, Bernard Bailyn
Every Love
Story is a Ghost Story, D.T. Max
The Lifespan of a Fact, John D’Agata and Jim
Fingal
The Casual Vacancy, J.K. Rowling
The Black Count: Glory,
Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo, Tom Reiss
Why Be
Happy When You Could Be Normal?, Jeanette Winterson
House of Stone: A Memoir
of Home, Family, and a Lost Middle East, Anthony Shadid
Tell The Wolves I’m
Home, Carol Rifka Brunt
The Dog Stars, Peter Heller
Shine Shine Shine,
Lydia Netzer
The Twelve, Justin Cronin
A Hologram for the King, Dave
Eggers
Joseph Anton: A Memoir, Salman Rushdie
May We Be Forgiven, A.M.
Homes
Carry the One, Carol Anshaw
My Heart is an Idiot, Davy
Rothbart
Suddenly, A Knock on the Door, Etgar Keret
The Patriarch: The
Remarkable Life and Turbulent Times of Joseph P. Kennedy, David Nasaw
Why
Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty, Daron Acemoglu and
James A. Robinson
Short Nights of the Shadow Catcher: The Epic Life and
Immortal Photographs of Edward Curtis, Timothy Egan
Beautiful Ruins, Jess
Walter
People Who Eat Darkness: The True Story of a Young Woman Who Vanished
from the Streets of Tokyo–and the Evil That Swallowed Her Up, Richard Lloyd
Parry
Dear Life, Alice Munro
The Orphan Master’s Son, Adam
Johnson
Birds of a Lesser Paradise, Megan Mayhew Bergman
Where’d You Go,
Bernadette?, Maria Semple
Quiet: The Power of Introverts in a World That
Can’t Stop Talking, Susan Cain
Arcadia, Lauren Groff
Building Stories,
Chris Ware
NW, Zadie Smith
The Fault in Our Stars, John Green
Far from
the Tree: Parents, Children and the Search for Identity, Andrew Solomon
The
Round House, Louise Erdrich
Canada, Richard Ford
Iron Curtain: The
Crushing of Eastern Europe, 1944-1956, Anne Applebaum
This Is How You Lose
Her, Junot D?az
The Passage of Power: The Years of Lyndon Johnson, Vol. Four,
Robert A. Caro
Gone Girl, Gillian Flynn
Billy Lynn’s Long Halftime Walk,
Ben Fountain
Behind the Beautiful Forevers, Katherine Boo
Wild, Cheryl
Strayed
The Yellow Birds, Kevin Powers
Bring Up the Bodies, Hilary
Mantel
TIME (Fiction)
TIME (Nonfiction)
Vogue
The Washington
Post
Book Riot
Amazon
The Atlantic
Esquire
The Huffington
Post
The New York Times
The Daily Beast
Newsday
Christian Science
Monitor (Fiction)
Christian Science Monitor (Nonfiction)
Da Vinci Code,The Brown, Dan
Harry Potter and the Deathly
Hallows Rowling, J.K.
Harry Potter and the Philosopher's
Stone Rowling, J.K.
Harry Potter and the Order of the Phoenix Rowling, J.K.
Fifty Shades of Grey James, E. L.
Harry
Potter and the Goblet of Fire Rowling, J.K.
Harry Potter and the Chamber
of Secrets Rowling, J.K.
Harry Potter and the Prisoner of
Azkaban Rowling, J.K.
Angels and Demons Brown, Dan
Harry Potter
and the Half-blood Prince:Children's Edition Rowling, J.K.
Fifty Shades
Darker James, E. L.
Twilight Meyer, Stephenie
Girl with the
Dragon Tattoo,The:Millennium Trilogy Larsson, Stieg
Fifty Shades
Freed James, E. L.
Lost Symbol,The Brown, Dan
New
Moon Meyer, Stephenie
Deception Point Brown,
Dan
Eclipse Meyer, Stephenie
Lovely Bones,The Sebold,
Alice
Curious Incident of the Dog in the Night-time,The Haddon,
Mark
Digital Fortress Brown, Dan
Short History of Nearly
Everything,A Bryson, Bill
Girl Who Played with Fire,The:Millennium
Trilogy Larsson, Stieg
Breaking Dawn Meyer, Stephenie
Very
Hungry Caterpillar,The:The Very Hungry Caterpillar Carle,
Eric
Gruffalo,The Donaldson, Julia
Jamie's 30-Minute
Meals Oliver, Jamie
Kite Runner,The Hosseini, Khaled
One
Day Nicholls, David
Thousand Splendid Suns,A Hosseini,
Khaled
Girl Who Kicked the Hornets' Nest,The:Millennium Trilogy Larsson,
Stieg
Time Traveler's Wife,The Niffenegger,
Audrey
Atonement McEwan, Ian
Bridget Jones's Diary:A
Novel Fielding, Helen
World According to Clarkson,The Clarkson,
Jeremy
Captain Corelli's Mandolin Bernieres, Louis de
Sound of
Laughter,The Kay, Peter
Life of Pi Martel, Yann
Billy
Connolly Stephenson, Pamela
Child Called It,A Pelzer,
Dave
Gruffalo's Child,The Donaldson, Julia
Angela's Ashes:A Memoir of
a Childhood McCourt, Frank
Birdsong Faulks, Sebastian
Northern
Lights:His Dark Materials S. Pullman, Philip
Labyrinth Mosse,
Kate
Harry Potter and the Half-blood Prince Rowling,
J.K.
Help,The Stockett, Kathryn
Man and Boy Parsons,
Tony
Memoirs of a Geisha Golden, Arthur
No.1 Ladies' Detective
Agency,The:No.1 Ladies' Detective Agency S. McCall Smith,
Alexander
Island,The Hislop, Victoria
PS, I Love You Ahern,
Cecelia
You are What You Eat:The Plan That Will Change Your
Life McKeith, Gillian
Shadow of the Wind,The Zafon, Carlos
Ruiz
Tales of Beedle the Bard,The Rowling,
J.K.
Broker,The Grisham, John
Dr. Atkins' New Diet Revolution:The
No-hunger, Luxurious Weight Loss P Atkins, Robert C.
Subtle
Knife,The:His Dark Materials S. Pullman, Philip
Eats, Shoots and
Leaves:The Zero Tolerance Approach to Punctuation Truss, Lynne
Delia's
How to Cook:(Bk.1) Smith, Delia
Chocolat Harris, Joanne
Boy in
the Striped Pyjamas,The Boyne, John
My Sister's Keeper Picoult,
Jodi
Amber Spyglass,The:His Dark Materials S. Pullman, Philip
To Kill
a Mockingbird Lee, Harper
Men are from Mars, Women are from Venus:A
Practical Guide for Improvin Gray, John
Dear Fatty French,
Dawn
Short History of Tractors in Ukrainian,A Lewycka,
Marina
Hannibal Harris, Thomas
Lord of the Rings,The Tolkien, J.
R. R.
Stupid White Men:...and Other Sorry Excuses for the State of the
Natio Moore, Michael
Interpretation of Murder,The Rubenfeld,
Jed
Sharon Osbourne Extreme:My Autobiography Osbourne,
Sharon
Alchemist,The:A Fable About Following Your Dream Coelho,
Paulo
At My Mother's Knee ...:and Other Low Joints O'Grady,
Paul
Notes from a Small Island Bryson, Bill
Return of the Naked
Chef,The Oliver, Jamie
Bridget Jones: The Edge of Reason Fielding,
Helen
Jamie's Italy Oliver, Jamie
I Can Make You Thin McKenna,
Paul
Down Under Bryson, Bill
Summons,The Grisham, John
Small
Island Levy, Andrea
Nigella Express Lawson, Nigella
Brick
Lane Ali, Monica
Memory Keeper's Daughter,The Edwards, Kim
Room
on the Broom Donaldson, Julia
About a Boy Hornby, Nick
My Booky
Wook Brand, Russell
God Delusion,The Dawkins, Richard
"Beano"
Annual,The 0
White Teeth Smith, Zadie
House at
Riverton,The Morton, Kate
Book Thief,The Zusak, Markus
Nights of
Rain and Stars Binchy, Maeve
Ghost,The Harris, Robert
Happy Days
with the Naked Chef Oliver, Jamie
Hunger Games,The:Hunger Games
Trilogy Collins, Suzanne
Lost Boy,The:A Foster Child's Search for the
Love of a Family Pelzer, Dave
MTV Music Awards The Academy Awards Grammy Awards
Jamie's Ministry of Food:Anyone Can Learn
to Cook in 24 Hours Oliver, Jamie
iPhone 5, Android, iPhone 4s, iPad, Motorola Xoom.
Harry Potter & the Sorcerer’s Stone by JK Rowling
To Kill a Mockingbird by Harper Lee
Harry Potter and the Deathly Hallows by JK Rowling
Harry Potter and the Half-Blood Prince by JK Rowling
Harry Potter and the Goblet of Fire by JK Rowling
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban by JK Rowling
Harry Potter and the Order of the Phoenix by JK Rowling
Harry Potter and the Chamber of Secrets by JK Rowling
The Da Vinci Code by Dan Brown
The Kite Runner by Khaled
Hosseini
The Catcher in the Rye by JD Salinger
The Great Gatsby by F Scott Fitzgerald
Pride & Prejudice by Jane Austen
1984 by George Orwell
Where the Sidewalk ends by Shel Silverstein
The Hobbit by JRR Tolkien
Memoirs of a Geisha by Arthur Golden
Twilight by Stephanie Meyer
Lord of the Flies by William Golding
Of Mice and Men by John Steinbeck
Animal Farm by George Orwell
The Secret Life of Bees by Sue Monk Kidd
The Lovely Bones by Alice Sebold
Angels & Demons by Dan Brown
The Adventures of
Huckleberry Finn by Mark Twain
Me Talk Pretty One Day by David Sedaris
The Curious Incident of the Dog in the Night-time by Mark Haddon
The Fellowship of the Ring by JRR Tolkien
New Moon by Stephanie Meyer
The Giver by Lois Lowry
Slaughterhouse-Five by Kurt Vonnegut
The Time Traveller’s Wife by Audrey Niffenegger
The Giving Tree by Shel Silverstein
34. Life of Pi by Yann Martel
Romeo and Juliet by William Shakespeare
Eat, Pray, Love: One Woman’s Search for Everything Across Italy, India and Indonesia by Elizabeth Gilbert
Eclipse by Stephanie Meyer
Brave New World by Aldous Huxley
Midllesex by Jeffrey Euginides
Little Women by Louisa May Alcott
The Alchemist by Paulo Coelho
The Poisonwood Bible by Barbara Kingsolver
A Thousand Splendid Suns by Khaled Hosseini
Water for Elephants by Sara Gruen
Jane Eyre by Charlotte Bronte
My Sister’s Keeper by Jodi Picoult
Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West by Gregory Maguire
Naked by David Sedaris
One Hundred Years of Solitude by Gabriel Garcia Marquez
The Glass Castle: A Memoir by Jeannette Walls
Don Quixote Miguel De Cervantes
Pilgrim's Progress John Bunyan
Robinson Crusoe Daniel Defoe
Gulliver's Travels Jonathan Swift
Tom Jones Henry Fielding
Clarissa Samuel Richardson
Tristram Shandy Laurence Sterne
Dangerous Liaisons Pierre Choderlos De Laclos
Emma Jane Austen
Frankenstein Mary Shelley
Nightmare Abbey Thomas Love Peacock
The Black Sheep Honore De Balzac
The Charterhouse of Parma Stendhal
The Count of Monte Cristo Alexandre Dumas
Sybil Benjamin Disraeli
David Copperfield Charles Dickens
Wuthering Heights Emily Bronte
Jane Eyre Charlotte Bronte
Vanity Fair William Makepeace Thackeray
The Scarlet Letter Nathaniel Hawthorne
Moby-Dick Herman Melville
Madame Bovary Gustave Flaubert
The Woman in White Wilkie Collins
Alice's Adventures In Wonderland Lewis Carroll
Little Women Louisa M. Alcott
The Way We Live Now Anthony Trollope
Anna Karenina Leo Tolstoy
Daniel Deronda George Eliot
The Brothers Karamazov Fyodor Dostoevsky
The Portrait of a Lady Henry James
Huckleberry Finn Mark Twain
Dr Jekyll and Mr Hyde Robert Louis Stevenson
Three Men in a Boat Jerome K. Jerome
The Picture of Dorian Gray Oscar Wilde
The Diary of a Nobody George Grossmith
Jude the Obscure Thomas Hardy
The Riddle of the Sands Erskine Childers
The Call of the Wild Jack London
Nostromo Joseph Conrad
The Wind in the Willows Kenneth Grahame
In Search of Lost Time Marcel Proust
The Rainbow D. H. Lawrence
The Good Soldier Ford Madox Ford
The Thirty-Nine Steps John Buchan
Ulysses James Joyce
Mrs Dalloway Virginia Woolf
A Passage to India E. M. Forster
The Great Gatsby F. Scott Fitzgerald
The Trial Franz Kafka
Men Without Women Ernest Hemingway
Journey to the End of the Night Louis-Ferdinand Celine
As I Lay Dying William Faulkner
Brave New World Aldous Huxley
Scoop Evelyn Waugh
USA John Dos Passos
The Big Sleep Raymond Chandler
The Pursuit Of Love Nancy Mitford
The Plague Albert Camus
Nineteen Eighty-Four George Orwell
Malone Dies Samuel Beckett
Catcher in the Rye J.D. Salinger
Wise Blood Flannery O'Connor
Charlotte's Web E. B. White
The Lord Of The Rings J. R. R. Tolkien
Lucky Jim Kingsley Amis
Lord of the Flies William Golding
The Quiet American Graham Greene
On the Road Jack Kerouac
Lolita Vladimir Nabokov
The Tin Drum Gunter Grass
Things Fall Apart Chinua Achebe
The Prime of Miss Jean Brodie Muriel Spark
To Kill A Mockingbird Harper Lee
Catch-22 Joseph Heller
Herzog Saul Bellow
One Hundred Years of Solitude Gabriel Garcia Marquez
Mrs Palfrey at the Claremont Elizabeth Taylor
Tinker Tailor Soldier Spy John Le Carre
Song of Solomon Toni Morrison
The Bottle Factory Outing Beryl Bainbridge
The Executioner's Song Norman Mailer
If on a Winter's Night a Traveller Italo
Calvino
A Bend in the River V. S. Naipaul
Waiting for the Barbarians J.M. Coetzee
Housekeeping Marilynne Robinson
Lanark Alasdair Gray
The New York Trilogy Paul Auster
The BFG Roald Dahl
The Periodic Table Primo Levi
Money Martin Amis
An Artist of the Floating World Kazuo Ishiguro
Oscar And Lucinda Peter Carey
The Book of Laughter and Forgetting Milan Kundera
Haroun and the Sea af Stories Salman Rushdie
La Confidential James Ellroy
Wise Children Angela Carter
Atonement Ian McEwan
Northern Lights Philip Pullman
American Pastoral Philip Roth
Austerlitz W. G. Sebald
1. Ludwig Van Beethoven - 1770-1827
2. Wolfgang Amadeus Mozart - 1756-1791
3. Johann Sebastian Bach - 1685-1750
4. Richard Wagner - 1813-1883
5. Joseph Haydn - 1732-1809
6. Johannes Brahms - 1833-1897
7. Franz Schubert - 1797-1828
8. Peter Ilyich Tchaikovsky - 1840-1893
9. George Frideric Handel - 1685-1759
10. Igor Stravinsky - 1882-1971
11. Robert Schumann - 1810-1856
12. Frederic Chopin - 1810-1849
13. Felix Mendelssohn - 1809-1847
14. Claude Debussy - 1862-1918
15. Franz Liszt - 1811-1886
16. Antonin Dvorak - 1841-1904
17. Giuseppe Verdi - 1813-1901
18. Gustav Mahler - 1860-1911
19. Hector Berlioz - 1803-1869
20. Antonio Vivaldi - 1678-1741
21. Richard Strauss - 1864-1949
22. Serge Prokofiev - 1891-1953
23. Dmitri Shostakovich - 1906-1975
24. Béla Bartók - 1881-1945
25. Anton Bruckner - 1824-1896
26. Giovanni Pierluigi da Palestrina - 1525-1594
27. Claudio Monteverdi - 1567-1643
28. Jean Sibelius - 1865-1957
29. Maurice Ravel - 1875-1937
30. Ralph Vaughan Williams - 1872-1958
31. Modest Mussorgsky - 1839-1881
32. Giacomo Puccini - 1858-1924
33. Henry Purcell - 1659-1695
34. Gioacchino Rossini - 1792-1868
35. Edward Elgar - 1857-1934
36. Sergei Rachmaninoff - 1873-1943
37. Camille Saint-Sa?ns - 1835-1921
38. Josquin Des Prez - c.1440-1521
39. Nikolai Rimsky-Korsakov - 1844-1908
40. Carl Maria von Weber - 1786-1826
41. Jean-Philippe Rameau - 1683-1764
42. Jean-Baptiste Lully - 1632-1687
43. Gabriel Fauré - 1845-1924
44. Edvard Grieg - 1843-1907
45. Christoph Willibald Gluck - 1714-1787
46. Arnold Schoenberg - 1874-1951
47. Charles Ives - 1874-1954
48. Paul Hindemith - 1895-1963
49. Olivier Messiaen - 1908-1992
50. Aaron Copland - 1900-1990
51. Francois Couperin - 1668-1733
52. William Byrd - 1539-1623
53. Erik Satie - 1866-1925
54. Benjamin Britten - 1913-1976
55. Bedrick Smetana - 1824-1884
56. César Franck - 1822-1890
57. Alexander Nikolayevich Scriabin - 1872-1915
58. Georges Bizet - 1838-1875
59. Domenico Scarlatti - 1685-1757
60. Georg Philipp Telemann - 1681-1767
61. Anton Webern - 1883-1945
62. Roland de Lassus - 1532-1594
63. George Gershwin - 1898-1937
64. Gaetano Donizetti - 1797-1848
65. Carl Philipp Emanuel Bach - 1714-1788
66. Archangelo Corelli - 1653-1713
67. Thomas Tallis - 1505-1585
68. Jules Massenet - 1842-1912
69. Johann Strauss II - 1825-1899
70. Leos Jan?cek - 1854-1928
71. Guillaume de Machaut - 1300-1377
72. Alban Berg - 1885-1935
73. Alexander Borodin - 1833-1887
74. Vincenzo Bellini - 1801-1835
75. Charles Gounod - 1818-1893
76. Francis Poulenc - 1899-1963
77. Giovanni Gabrieli - 1554-1612
78. Pérotin - 1160-1225
79. Heinrich Schütz - 1585-1672
80. John Cage - 1912-1992
81. Giovanni Battista Pergolesi - 1710-1736
82. John Dowland - 1563-1626
83. Gustav Holst - 1874-1934
84. Dietrich Buxtehude - 1637-1707
85. Ottorino Respighi - 1879-1936
86. Guillaume Dufay - 1400-1474
87. Hugo Wolf - 1860-1903
88. Carl Nielsen - 1865-1931
89. William Walton - 1902-1983
90. Darius Milhaud - 1892-1974
91. Orlando Gibbons - 1583-1625
92. Giacomo Meyerbeer - 1791-1864
93. Samuel Barber - 1910-1981
94. Tom?s Luis de Victoria - 1549-1611
95. Léonin - 1135-1201
96. Manuel de Falla - 1876-1946
97. Hildegard von Bingen - 1098-1179
98. Mikhail Glinka - 1804-1857
99. Alexander Glazunov - 1865-1936
100. Don Carlo Gesualdo - 1566-1613
Šiame skyrelyje pateikiu kai kuriuos savo straipsnius, kurie buvo publikuoti žurnaluose arba laikraščiuose.
"Mokslas ir gyvenimas", 2001 m. 07-08 mėn.:
Mokslo ir technikos naujienos
Daigų glostymo robotas
Didžiosios Britanijos tyrinėtojai sukūrė robotizuotą sistemą daigams šiltnamiuose glostyti. Ištirta, kad daigo stiebelio apačioje kartkartėmis sudarant įtampas, jis auga storesnis, tvirtesnis ir jį persodinus padidėja jo išlikimo tikimybė (mat šiltnamiuose, kur nėra vėjo, daigai paprastai ištįsta ir sunkiau prigyja).
Įrenginys, pavadintas “Dr. Green”, susideda iš elektroniškai valdomo skersinio su kabančia lanksčių plastmasinių juostelių užuolaida, kuri švelniai slysta per jaunus daigelius. Pakanka minutės tokio glostymo per dieną, kad sodinukai užaugtų 30-50 proc. žemesni ir atitinkamai storesni. Persodinti į laukus, jie nebebijo net ir stiprių vėjo gūsių. Mokslininkai teigia, kad žemės ūkio pramonei jų sukurta sistema duos didžiulę naudą.
Kompiuterio detalės iš žalumynų
Ateinančios kartos kompiuteriams gali būti panaudotos dalys, kurių jau dabar veikiančių pilna jūsų sodo pievelėje. Tai chlorofilo molekulės - žaliasis augalų pigmentas, kuris, veikiamas saulės šviesos, išskiria teigiamą ir neigiamą elektros krūvį. Gautoji įtampa tiekia energiją fotosintezės reakcijai.
Biofizikui Iliasui Grinbomui iš Tenesio šios molekulės panašios į miniatiūrinius diodus, galinčius nukreipti elektros krūvį viena kryptimi. O to ir reikia kompiuteriniam skaičiavimui. Krūvį skiriančios molekulės yra tik šimtamilijardinės centimetro dalies skersmens, todėl iš jų sudarytos mikroschemos būtų šimtą kartų mažesnės už dabartines, gaminamas iš silicio kristalų. Grinbomas su savo kolegomis jau išskyrė pavienes molekules ir išmatavo jų kuriamą elektrinį potencialą, kuris prilygo maždaug vienam voltui.
“Tikimės, kad ateityje mums pavyks iš šių augalinių diodų sukonstruoti kompiuterinio skaičiavimo grandines”, - sako jis. Manoma, kad pirmosios “žaliosios” mikroschemos gali atsirasti maždaug po penkerių metų.
Atskleista Nesės paslaptis?
Italų geologas Luidžis Pikardis mano, kad jam pavyko atskleisti Lochneso ežero paslaptį. Savo teoriją jis grindžia tuo, kad šis ežeras yra viršum Didžiosios Gleno slinkties, todėl požeminiai žemės drebėjimai galį sukelti vandenyje nedidelius cunamius. Ramiame ežere staiga pamačius bangas, stebėtojams gali pasirodyti, jog po vandeniu juda kažkoks didžiulis gyvūnas. Iš toli ir pačios bangos gali būti panašios į pabaisos kupras.
Idėja mokslininkui kilo atsitiktinai, renkant informaciją apie senovėje vykusius žemės drebėjimus. Ieškodamas užuominų mitologijoje, jis buvo apstulbintas ryšio tarp vykusių žemės drebėjimų ir pasakojimų apie jūrų pabaisas Viduržemio jūros regione, taip pat Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Amerikoje, Škotijoje.
Pikardis išnagrinėjo 3000 užregistruotų Nesės pastebėjimo faktų ir atrinko maždaug 250, kurių negalima paaiškinti medžių šakomis vandenyje, mačiusiojo girtumu ar kitais paprastais dalykais. Visi atrinktieji atvejai neprieštaravo teorijai apie smarkiai judinamą vandenį.
Pikardis atkreipė dėmesį, kad pabaisos pastebėjimų labai pagausėjo 1933 m., o 1934-ųjų rugpjūtį toje vietovėje įvyko didelis žemės drebėjimas. Mokslininkas teigia, kad vandenį galėjo judinti žemės drebėjimą pranašaujantis seisminis aktyvumas. Pranešimą apie savo atradimą jis perskaitė Edinburge vykusioje konferencijoje “Žemės sistemos ir procesai”.
Implantuojama dirbtinė širdis
Jau daugiau nei 50 metų mokslininkai, inžinieriai ir medikai stengiasi sukurti dirbtinę širdį, kuri nebūtų per didelė ir tilptų organizme vietoj blogai funkcionuojančios tikrosios širdies. Dabar baigiama priartėti prie šio tikslo, kuris suteiks naują viltį tūkstančiams pacientų, laukiančių širdies persodinimo.
JAV sukurta dirbtinė širdis “AbioCor” ne didesnė už greipfrutą ir yra visa implantuojama į organizmą kartu su ličio jonų baterija, kurios energija papildoma neprijungus laidų, per induktyviąją sistemą. Kartu implantuotas mikroprocesorius pagal poreikius valdo kraujo pumpavimo greitį. Kadangi pro odą nieko nėra išvesta į išorę, labai sumažėja infekcijos rizika, anksčiau buvusi viena didžiausių dirbtinės širdies problemų.
Šią vasarą naujoji širdis bus implantuota penkiems ligoniams, kurių prognozuojama gyvenimo trukmė ne ilgesnė kaip 30 dienų ir kuriems negalima persodinti natūralios širdies.
Iš pradžių naujosios širdies kaina sieks apie 75 tūkst. dolerių neskaitant operacijos, kuri kainuos maždaug tiek pat, kiek natūralios širdies persodinimas. Tačiau, lyginant su persodinta natūralia širdimi, dirbtinė turi vieną didelį privalumą: ligoniui nebereikės visą likusį gyvenimą gerti imuninę sistemą slopinančių vaistų.
Parengė Romualdas Grigaliūnas
"Mokslas ir gyvenimas", 2001 m. 10 mėn.:
Mokslo naujienos iš Japonijos
ATOMINĖ ELEKTRINĖ... DAUGIABUČIO RŪSYJE
Japonijoje sukurtas kompaktiškas branduolinis reaktorius “Rapid-L”, skirtas elektros energijos gamybai daugiabučio namo rūsyje. Pastaraisiais mėnesiais bandoma automatinė reaktoriaus saugumo sistema, perkaitimo atveju turinti prislopinti arba visiškai sustabdyti branduolinę reakciją. Bandymus finansuoja Japonijos Atominės energetikos tyrimų institutas.
Iš pradžių šis 200 kilovatų galingumo reaktorius buvo sumanytas kaip Mėnulio kolonijų jėgainė, bet vėliau atsirado ir praktiškesnis pritaikymas. Tik šešių metrų aukščio ir dviejų metrų pločio elektros stotį nesunkiai galima būtų įsprausti miestuose po daugiaaukščiais namais ir apsirūpinti elektros energija arba bent išlyginti apkrovimą piko valandomis.
Skirtingai nuo įprastinio, “Rapid-L” reaktoriuje branduolinė reakcija reguliuojama ne kontroliniais strypais. Tam skirti rezervuarai su išlydyto ličio-6 izotopais, efektyviai absorbuojančiais neutronus. Rezervuarai sujungti su vertikaliu vamzdžiu, einančiu pro reaktoriaus šerdį.
Esant normaliam darbo režimui, vamzdis pripildytas inertinių dujų. Bet jei tik reaktoriaus temperatūra ima kilti, skystas litis plečiasi, suslegia inertines dujas ir patenka į šerdį, kur absorbuoja neutronus ir sulėtina reakciją. Litis atlieka kontrolinių strypų funkciją, tačiau automatiniam reguliavimui nenaudojami jokie mechanizmai. Reaktorius aušinamas skystu natriu, jo veikimo temperatūra maždaug 530 oC.
Mokslininkai dabar kruopščiai skaičiuoja, kiek patikima ir ilgaamžė bus ši reaktoriaus saugumo sistema, aiškiai pranašesnė už mechaninę. Jos naudojimas labai priklausys ir nuo visuomenės nuomonės, skeptiškai vertinančios atominę energetiką. Vis dėlto, net ir nepriimtos į miestus, šios elektrinės galės puikiai pasitarnauti besivystančiose šalyse ir tolimuosiuose regionuose, kurių dar nepasiekė elektros tinklai.
NAUJOS KARTOS MOBILIOJO RYŠIO TINKLAS
Japonijos ryšių įmonė “NTT DoCoMo” 2001 m. spalio 1 d. rengėsi įdiegti pirmąjį pasaulyje trečiosios kartos (3G) mobiliųjų telefonų tinklą, kuris bus greitesnis už visus esamus komercinius mobiliųjų telefonų tinklus. Jis užtikrins duomenų priėmimą 384 Kb/s greičiu - to pakaks, pavyzdžiui, muzikai arba videofilmams. Priminsime, kad Europos GSM mobiliųjų telefonų ryšys su interneto paslaugomis veikia tik 9,6 Kb/s greičiu.
Tinklas turėjo būti įdiegtas jau š.m. gegužės mėnesį, bet dėl techninių nesklandumų tai užtruko iki spalio. Dabar, pasak kompanijos, problemos sėkmingai išspręstos.
Teisę diegti panašų tinklą iš japonų jau nusipirko kai kurios JAV ir Europos ryšių įmonės.
KOSMOSO UŽKARIAVIMAS
Š.m. rugpjūčio mėnesį iš Tanegašimo salos (maždaug už 1000 km į pietvakarius nuo Tokijo) buvo sėkmingai paleista raketa H-2A, skirta palydovams gabenti į orbitą. Tai japonams sukėlė didelį džiaugsmą, ypač prisiminus du nesėkmingus tokio tipo raketos bandymus 1998-ųjų vasarį ir 1999-ųjų lapkritį. Dabar tikimasi susigrąžinti užsakovų pasitikėjimą ir įsitvirtinti pelningame palydovų gabenimo versle.
Ši pirmoji “kregždė”, kainavusi 71 milijoną JAV dolerių, pakilo su netikru kroviniu. Pirmoji pakopa atsiskyrė 130 km aukštyje, antroji nešė raketą iki 270 km aukščio, kur į orbitą buvo išvestas bandomasis krovinys. Paleidimas buvo tiesiogiai transliuojamas per Japonijos televiziją.
Parengė Romualdas Grigaliūnas
"Mokslas ir gyvenimas", 2001 m. 12 mėn.:
Mokslo ir technikos naujienos
NAUJA TECHNOLOGIJA PRASIDEDA NUO GUMBUOTO VABALO
Afrikos pietuose esanti Namibijos dykuma - viena karščiausių ir sausiausių vietų Žemėje. Čia niekada nelyja, bet maždaug šešis kartus per mėnesį stiprus vėjas nuo Atlanto atneša rūką.
Zoologas A.Parkeris iš Oksfordo universiteto (University of Oxford) ištyrė, kaip dykumų vabalas Stenocara naudojasi šiuo rūku gamindamasis geriamąjį vandenį. Atradimą pritaikius pramonėje būtų galima gaminti pigias plėveles, kurios padėtų žmonėms išgyventi sunkiomis sąlygomis.
Vabalo kieti priekiniai sparnai padengti gumbeliais, kurių viršūnėlės turi savybę traukti vandenį, o tarpiniai įdubimai – jį atstumti. Vabalui skrendant prieš vėją, oro drėgmė renkasi ant vandenį traukiančių iškilimų. Lašeliai jungiasi ir didėja, kol nebeišsilaiko viršūnėje ir nusileidžia žemyn į griovelį, kuriuo nusirita tiesiai vabalui į burną.
Pasak Parkerio, vabalo sparnų struktūrą atgaminti visai nesunku. Panašų plėvelių raštą galima štampuoti, lieti, spausdinti ant acetatinio lakšto vandenį traukiančiais dažais. Skirtingai nuo esamų oro drėgmės rinktuvų, šis metodas būtų daug efektyvesnis. Susivieniję su gamybininkais, mokslininkai tikisi jau po metų išleisti į rinką pirmąjį savo gaminį - galbūt palapinę, aprūpinančią geriamuoju vandeniu jos gyventojus.
SKRUZDĖS KOOPERUOJASI PAGAL JĖGAS
Nigelis Frenksas iš Bristolio universiteto (University of Bristol) atrado įdomią skruzdžių elgsenos išraišką, stebinančią savo sumanumu. Jei maisto gabalėlis būna per didelis vienai skruzdei ir ji jo nepaneša, to darbo imasi dvi skruzdės darbininkės - didelė ir maža. Tarsi būtų gerai apskaičiavusios jėgas, didžioji stoja į priekį, pakelia didesnę naštos dalį ir eina reikiama kryptimi, o mažoji, prilaikydama iš galo, užtikrina visos sistemos stabilumą. Taip dvi skruzdės paneša vienai skruzdei nepakeliamą svorį.
Skruzdžių partnerystė nėra ilgalaikė. Mokslininkai nežino, kaip skruzdės susitaria dirbti kartu. Spėjama, kad tam gali turėti reikšmės “transporto” kamštis. Normaliu atveju skruzdžių darbininkių judėjimas vyksta pastoviu greičiu, bet jei kuri nors imasi krūvio ne pagal savo jėgas, sutrikdo judėjimą ir todėl susilaukia kitų pagalbos.
SPAUSDINAMA SAULĖS ELEKTRINĖ
G.Džeburas iš Arizonos universiteto (The University of Arizona) sukūrė pigų ir lengvą saulės baterijų gamybos būdą. Įdiegus naująją technologiją, saulės elektrinės bus spausdinamos velenais kaip popieriniai sienų apmušalai.
Medžiagos, iš kurių gaminami fotoelementai, nėra brangios, bet iš jų sumontuoti saulės elektrinę iki šiol atsieidavo brangiai. Tai ribojo ekologiškos saulės energijos panaudojimo galimybes.
Džeburo metodas pagrįstas trafaretiniu spausdinimu, naudojamu audiniams ir tapetams raštuoti. Stiklo lakštas pirmiausia padengiamas skaidria, elektrai laidžia medžiaga, sudarančia vieną bendrą elektrodą. Ant šio elektrodo formuojamas plonas polimerinis sluoksnis, padedantis surinkti gaminamas sroves. Pagaliau lakštas padengiamas tų srovių šaltiniu - organine medžiaga, vadinama fulerenu, kurio molekulės turi savybę šviesoje elektriškai poliarizuotis. Tada kita “sumuštinio” pusė: vėl sroves renkantis polimeras, ant jo - elektrodas.
Bandymai parodė, kad naujosios, trafaretiniu būdu spausdintos elektrinės efektyvumas melsvoje šviesoje buvo 4,3 procento. Šiuo parametru ji gerokai atsilieka nuo jau veikiančių saulės elektrinių, išnaudojančių 10-20 proc. šviesos energijos. Tačiau naujasis metodas šį savo trūkumą su kaupu kompensuos kiekybe, nes yra daug pigesnis.
ŠVYTINTYS TVARSČIAI ĮSPĖS APIE BAKTERIJAS
Netrukus bus gaminami “protingi” tvarsčiai, spalvotu švytėjimu įspėjantys gydytojus apie žaizdoje esančias pavojingas bakterijas. B.Mileris iš Niujorko Ročesterio universiteto (University of Rochester) pagamino bandomąjį jautriojo elemento pavyzdį, kuris pradeda švytėti, jei aplinkoje yra gramneigiamų bakterijų.
Pagal sienelių cheminę sudėtį bakterijos skirstomos į gramneigiamas ir gramteigiamas. Jų atpažinimo metodą kristalvioletiniais dažais 1884 m. sukūrė danų biologas H.Ch.Gramas. Kadangi gramteigiamas bakterijas labiau veikia antibiotikai, šis tyrimas infekcijų gydymui yra svarbus iki šiol.
Pirmasis Milerio tikslas - gremėzdišką Gramo tyrimą pakeisti momentine procedūra. Kuriant prietaisą, kuris iškart parodytų skirtumą tarp dviejų bakterijų tipų, imta bendradarbiauti su šviesolaidinės mikroelektronikos specialistais. Iš silicio kristalo, išėsdinus jį rūgštimi, buvo pagaminta porėta, kempinės pavidalo struktūra, spinduliuojanti tam tikro bangos ilgio šviesą. Buvo atrasta, kad ant šių paviršių atsiradus gramneigiamų bakterijų, skleidžiamos šviesos spalva truputį keičiasi. Pagaliau teko sukurti specialias molekules, kurios trauktų gramneigiamas, bet netrauktų gramteigiamų bakterijų, ir šia medžiaga padengti silicio “kempinės” paviršius.
Kol kas švytėjimas silpnas ir plika akimi nepastebimas, bet mokslininkai toliau tobulina savo išradimą. Šiuo metu jie kuria įvairius cheminius “kabliukus”, fiksuojančius kitas pavojingas bakterijas, pavyzdžiui, listerijas, salmoneles.
Parengė ROMUALDAS GRIGALIŪNAS
"Mokslas ir gyvenimas", 2002 m. 03 mėn.:
Įvairenybės
Įsikalbėk nesenti
Amerikiečių archeologas nustebino savo kolegas sensacingu pranešimu. Mat pasitelkęs senovinius burtažodžius jis atskleidė amžinosios jaunystės paslaptį ir išbandė ją pats 30 metų “užkonservavęs” savo organizmą.
Šią paslaptį Henris Servinas saugojo kone trečdalį šimtmečio. Ir tik neseniai ryžosi ją atskleisti. O visa prasidėjo 1970 metais Meksikoje beieškant antikinių relikvijų. Tada viename urve netoli Fresnilo miesto Servinas aptiko sienoje iškaltus žodžius, kurie, jo nuomone, padedą rasti kelią į amžinąją jaunystę. Baimindamasis kolegų pajuokų, jis tada nepaskelbė savo nuomonės apie atradimą.
Kaip jis nusprendė, kad tai jaunystės burtažodžiai? Senoviniai padavimai byloja, kad XIV amžiuje actekai žinoję kažkokį magišką būdą jaunystei išlaikyti. Specialistai žino keletą jų, užrašytų maždaug prieš 500 metų. Tačiau mokslininkai įsitikinę, kad svarbiausieji burtažodžiai visada būdavo perduodami žodžiu iš kartos į kartą.
“Išsilaipinę 1521 metais actekų žemėje Korteso vadovaujami ispanų konkistadorai sunaikino senosios tautos civilizaciją, išnyko ir jos žinios, - aiškina dr. Servinas. – Kai aptikau įrašą urve, susijaudinęs išstovėjau priešais jį gerą valandą. Ilgai galvojęs vis dėlto nutariau išbandyti jį pats. Pradėjau kasdien po 15 minučių kartoti burtažodžius. Ir štai kas nustebino: praėjo 30 metų, o iš išorės aš nepasenau”.
Nuostabiausia, kad nieko ypatinga čia nėra. Mokslas jau senokai tokį efektą yra numatęs: tai paprasčiausia savitaiga. Tačiau po išoriniu paprastumu slypi labai sudėtingi fiziologiniai ir psichologiniai procesai. Visai organizmo veiklai vadovauja galvos smegenys ir jeigu tikima, jog kažkokia frazė stabdo senėjimą, tą frazę kartojant smegenys ir darbuosis norima kryptimi: atgyvenusias ląsteles keis jaunomis, vidaus sekrecijos liaukas įpareigos gaminti reikiamų hormonų reikiamus kiekius, taigi visiems organams neleis pasenti. Nežinoma tik ar Servino atrastoji frazė gali padėti amžinai, t.y. labai ilgai išsaugoti jaunystę, bet įsitikinta, kad ji yra veiksminga. Reikia manyti, kad būtų buvusi veiksminga ir bet kuri kita, jei jaunasis archeologas būtų ja patikėjęs…
“Kompleksiškai ištyriau daktarą Serviną, - pasakoja Manuelis Lopezas, senėjimo problemų specialistas, - ir nustebau, nes niekada nebuvau susidūręs su žmonėmis, turinčiais taip mažai senėjimo požymių. Daktarui Servinui 62 metai, tačiau daugiau kaip 30 jam duoti negalima. Jo širdis, plaučiai, kraujospūdis ir reakcijos kaip dvigubai jaunesnio žmogaus”.
Iš užsienio spaudos
GYVYBĖ ŽEMĖJE TIKRIAUSIAI VYSTĖSI KELIS KARTUS
Neseniai iškelta teorija, kad besivystančią Žemės gyvybę kelis kartus galėjo sunaikinti susidūrimas su didžiuliais, kelių šimtų kilometrų skersmens, asteroidais. Pasak profesoriaus Normano Slipo, pristačiusio savo darbą Amerikos geofizikų suvažiavime, po tokio kataklizmo planetos paviršiaus temperatūra pakildavo per 1000 oC, užvirdavo ir išgaruodavo vandenynai, atmosfera prisisodrindavo įvairių mineralų garais. Vienintelė gyvybės forma, galėjusi išlikti giliai po žeme, buvo didelį karštį pakeliančios termofilinės bakterijos. Kai po daugelio tūkstančių metų Žemės paviršius atvėsdavo ir būdavo tinkamas gyvybei, atspariosios bakterijos iš savo slėptuvių vėl paplisdavo po visą planetą, plėtodavosi... iki kito asteroido smūgio. Paskui ciklas kartodavosi.
Teorija grindžiama kelių mokslo šakų įrodymais. Biologiniu požiūriu ne atsitiktinumas atrodo tai, kad daugelis seniausių Žemės gyvybės formų - Archaea, Bacteria mikroorganizmų grupės - lyg susitarusios yra termofilinės, t.y. pakeliančios 80-100 oC (viena rekordininkė net 115 C) temperatūrą.
Įrodymus papildo ir geofizikos pažanga. Dabar vyrauja nuomonė, kad per ankstyvąjį Žemės formavimosi laikotarpį nuo smūgio, privertusio atsirasti Mėnulį, iki pirmųjų gyvybės formų, kurias patvirtina iškasenos, mūsų planeta galėjo susidurti ne daugiau kaip su 20 didelių asteroidų (anksčiau manyta, kad dėl intensyvaus asteroidų “bombardavimo” gyvybė iš viso negalėjusi užsimegzti). Vadinasi, smūgius skyrė milijonai metų, per kuriuos gyvybė galėjo plėtotis cikliškai.
NAUJAS SKAUSMO MALŠINIMO BŪDAS
Džozifas Peningeris iš Toronto AMGEN instituto (Kanada) atrado naują skausmo malšinimo būdą, kuris ateityje galbūt padės daugeliui besikamuojančių žmonių.
Nustatyta, kad neseniai atrastas baltymas DREAM (sutr. iš angl. “Downstream Regulatory Element Antagonistic Modulator”) turi ryšį su organizmo gaminama į morfiną panašia medžiaga - dinorfinu: sumažėjus DREAM, pasigamina daugiau dinorfino ir skausmas padidėja. Metodą išbandžius su pelėmis, gauti sėkmingi rezultatai: gyvūnėliai buvo abejingi įvairios kilmės dirgikliams, kurie šiaip sukeltų didelį skausmą. Jokių šalutinių reiškinių nepastebėta.
Apskaičiuota, kad šiuo metu pasaulyje kas penktas žmogus gyvena kęsdamas nuolatinį skausmą, kurį sukelia įvairios lėtinės ligos, vėžys. Mokslininkai seniai ieško, kuo pakeisti analgetikus ir kitus vaistus nuo skausmo, kad nepageidaujamas poveikis būtų kuo mažesnis.
VAGYSTĖS BAIMĖ RODO SUDĖTINGESNĮ MĄSTYMĄ
Tyrinėdami paukščių elgseną, anglų mokslininkai aptiko mąstymo apraiškų, kurios anksčiau buvo priskiriamos tik žmogaus protui.
Psichologė Nikola Kleiton iš Kembridžo universiteto (University of Cambridge) stebėjo krūminius kėkštus (Aphelocoma coerulescens). Šie paukščiai likusį savo maistą užkasa į smėlį, kad galėtų pasivaišinti vėliau, kai išalks. Žinomas ir kitas jų pomėgis - vagiliavimas pastebėjus, kur būrio narys paslėpė savo atsargas. Dėl šios priežasties kėkštai neretai patys perkelia maistą į naują slėptuvę.
Mokslininkų nuostabą sukėlė atradimas, kad tapti vagysčių aukomis labiau bijo tie paukščiai, kurie patys yra vogę iš kitų. Jie dažniau grįžta pakeisti slėptuvės, jei įtaria, kad slepiant maistą juos galėjo matyti kiti būrio nariai. Paukščiai be “nusikalstamos” praeities kur kas labiau pasitiki kitais - jie palieka maistą pirmojoje slėptuvėje nepaisydami ar juos kas matė slepiant, ar ne.
Peršasi išvada, kad paukščiai turi sugebėjimą tapatinti save su kitais ir įsivaizduoti būsimus kitų veiksmus. Tai reta savybė - iki šiol buvo manoma, kad ji būdinga tik žmogui.
Parengė ROMUALDAS GRIGALIŪNAS
"Mokslas ir gyvenimas", 2002 m. 06 mėn.:
Mokslo ir technikos naujienos
GREITA MUZIKA DIDINA AVARIJŲ SKAIČIŲ
Anksčiau buvo padaryta išvada, kad vairuojant automobilį pavojinga klausytis garsios muzikos. Dabar Izraelio mokslininkas Vorenas Brodskis nusprendė ištirti, kokią įtaką vairavimui turi muzikos tempas.
Trys prityrusių vairuotojų grupės buvo tiriamos kompiuteriniu vairavimo simuliatoriumi. Visiems teko ta pati užduotis - “važiuoti” judriomis miesto gatvėmis, tačiau vieni tai atliko be muzikos, kiti klausėsi lėtos, treti - greitos muzikos.
Paaiškėjo, kad saugiausia vairuoti, kai netrukdo jokia muzika. Tie, kurie klausėsi lėtos muzikos, pavojingų klaidų padarė dvigubai, o besiklausantieji greitos - keturgubai daugiau už tuos, kurie važiavo be muzikos.
GUMOS KRAMTYMAS GERINA ATMINTĮ
Amerikiečių psichologai ištyrė, kad gumos kramtymas trumpalaikę atmintį pagerina 24 procentais, ilgalaikę - 36 procentais. Kelios teorijos, aiškinančios šį reiškinį, kol kas dar nėra iki galo patikrintos. Japonų tyrimai jau anksčiau parodė, kad kramtant suaktyvėja smegenų hipokampas, susijęs su atmintimi ir turintis insulino receptorių. Gali būti, kad kramtant išsiskiria daugiau insulino ir kraujyje sumažėja cukraus, nes organizmas tikisi gauti maisto.
Bet yra ir paprastesnis paaiškinimas. Pastebėta, kad kramtant padažnėja širdies ritmas ir suaktyvėja kraujotaka, todėl smegenis pasiekia daugiau deguonies ir kitų svarbių medžiagų.
ATSTŪMIMAS MAŽINA INTELEKTO KOEFICIENTĄ
Rojus Baumisteris iš Ohajo universiteto (Ohio University) ištyrė, kaip suaugusio žmogaus protą ir charakterį veikia atstūmimas. Kiekvieno tiriamojo buvo paklausta, su kuriais dviem žmonėmis jis norėtų dirbti. Vėliau vieniems buvo atsakyta, kad su jais dirbti nenori nė vienas iš grupės, kitiems - kad juos pasirinko beveik visi grupės nariai.
Testų rezultatai parodė, kad atstumtųjų intelekto koeficientas sumažėjo 25 procentais, analitinis mąstymas pablogėjo 30 procentų. Be to, padidėjo agresyvumas.
Pasak Baumisterio, tyrimas daug pasako apie žmogaus prigimtį. Kad galėtų gyventi visuomenėje, žmogus turi turėti elgseną reguliuojantį vidinį mechanizmą. Atstūmimas jį sutrikdo, ir žmogus tampa impulsyvus bei destruktyvus.
NARCIZAI - PUIKŪS DARBUOTOJAI, BET BLOGI KOLEGOS
Britanijoje vykusioje psichologų konferencijoje buvo pristatytas Ohajo universiteto mokslininkų tyrimas apie tai, kaip dirba ir bendrauja linkę į narcisizmą žmonės.
Tiriamieji turėjo patvirtinti arba paneigti anketoje pateiktus teiginius, pavyzdžiui: “Aš esu nepaprastas žmogus”, “Mėgstu žiūrėti į save veidrodyje”, “Pasaulis būtų geresnis, jei aš jį valdyčiau” ir t.t. Gauti atsakymai padėjo įvertinti kiekvieno polinkį į narcisizmą. Paskui grupė turėjo atlikti įvairias užduotis - kai kurias iš jų priešais auditoriją.
Padaryta išvada, kad linkusiems į narcisizmą žmonėms užduotys sekasi daug geriau, jei tai sukelia auditorijos susižavėjimą. Darbe ši savybė neretai naudinga. Tačiau visą sunkų, nuobodų darbą narcizai palieka kitiems, laukdami progos “sužibėti”.
PALYDOVAI PASTEBI LONDONO SMUKIMĄ
Penkerių metų stebėjimo duomenys rodo, kad virš dviejų naujų Londono metro tunelių - “Jubilee” ir “London Electricity” - gruntas smunka po 4 mm per metus. Palydovuose naudojama matavimo technika patikimumą garantuoja, lygindama atstumus iki tūkstančių nekintamų antžeminių atskaitos taškų.
Nors metro savininkai viešai abejoja palydovų duomenų tikslumu, kai kurie smunkančios zonos gyventojai jau pateikė prašymus apdrausti savo nekilnojamąjį turtą.
CIGAREČIŲ FILTRŲ KENKSMINGUMAS ATSKLEISTAS PO 40 METŲ
Dokumentai rodo, kad didžiausiai pasaulio tabako įmonei “Philip Morris” daugiau kaip 40 metų buvo žinoma, jog rūkaliai kartu su dūmais į plaučius įtraukia ir cigarečių filtrų pluošto dalelių. Žinodami, kad šios dalelės kenksmingos sveikatai, gamintojai nesistengė keisti technologijos ir paprasčiausiai tylėjo.
Bylinėdamasi teismuose, įmonė buvo priversta paviešinti savo slaptus dokumentus. Tapo aišku, kad “Philip Morris” nuo 1957 metų kelis kartus tyrė filtrų pluošto išsiskyrimą ir pripažino jo pavojų sveikatai.
Džonas Polis iš Rosvelio vėžio tyrimų instituto (Roswell Park Cancer Institute) (Niujorko valst.) teigia, kad celiuliozės acetatas, iš kurio gaminami cigarečių filtrai, organizme nesuyra ir didina vėžio riziką.
KAS VAIDENASI NAUJIESIEMS KOMPIUTERIAMS
Vartotojai pastebėjo, kad kompiuteriai, kuriuose įdiegtos naujosios “Microsoft Windows XP” ir “Office XP” programos, į dokumentus slapta prirašo kažkokių žodžių.
Pasak “Microsoft” kompanijos, paslaptingą kompiuterių elgesį galima paaiškinti tuo, kad kai kurie mažmenininkai aktyvavo paketuose esančią balso atpažinimo programą. Esant tokiam nustatymui, tik įjungtas kompiuteris pradeda klausytis savo šeimininko, jo balsą interpretuodamas kaip tekstą arba komandas.
Parengė Romualdas Grigaliūnas
Keywords:
Lithuanian technical translator
Lithuanian translations
Translation Lithuanian to English
Translator Lithuanian to English
Translate to Lithuanian document
Translate to Lithuanian manual
Translate to Lithuanian operation manual
Translate to Lithuanian user’s guide
Translate to Lithuanian technical document
Translate to Lithuanian operational manual
Russian technical translator
Russian translations
Translation English to Russian
Translator English to Russian
Translate to Russian document
Translate to Russian manual
Translate to Russian operation manual
Translate to Russian user’s guide
Translate to Russian technical document
Translate to Russian operational manual
Absalom, Absalom! by William Faulkner, United States,
(1897-1962)
A Doll's House by Henrik Ibsen, Norway
(1828-1906)
Complete Poems by Giacomo Leopardi, Italy,
(1798-1837)
Beloved by Toni Morrison, United States, (b.
1931)
Berlin Alexanderplatz by Alfred Doblin, Germany,
(1878-1957)
The Aeneid by Virgil, Italy, (70-19 BC)
The Book of Job, Israel. (600-400 BC)
1984 by George Orwell, England, (1903-1950)
Blindness by Jose Saramago, Portugal,
(1922-2010)
The Book of Disquiet by Fernando Pessoa, Portugal,
(1888-1935)
Buddenbrooks by Thomas Mann, Germany,
(1875-1955)
A Sentimental Education by Gustave Flaubert, France,
(1821-1880)
Canterbury Tales by Geoffrey Chaucer, England,
(1340-1400)
The Castle by Franz Kafka, Bohemia,
(1883-1924)
Children of Gebelawi by Naguib Mahfouz, Egypt, (b.
1911)
Collected Fictions by Jorge Luis Borges, Argentina,
(1899-1986)
The Adventures of Huckleberry Finn by Mark Twain, United
States, (1835-1910)
The Brothers Karamazov by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
The Complete Stories by Franz Kafka, Bohemia,
(1883-1924)
The Complete Tales by Edgar Allan Poe, United States,
(1809-1849)
Confessions of Zeno by Italo Svevo, Italy,
(1861-1928)
Anna Karenina by Leo Tolstoy, Russia,
(1828-1910)
Crime and Punishment by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
Gargantua and Pantagruel by Francois Rabelais, France,
(1495-1553)
Dead Souls by Nikolai Gogol, Russia,
(1809-1852)
The Death of Ivan Ilyich and Other Stories by Leo Tolstoy,
Russia, (1828-1910)
Decameron by Giovanni Boccaccio, Italy,
(1313-1375)
The Devil to Pay in the Backlands by Joao Guimaraes Rosa,
Brazil, (1880-1967)
Diary of a Madman and Other Stories by Lu Xun, China,
(1881-1936)
Don Quixote by Miguel de Cervantes Saavedra, Spain,
(1547-1616
Essays by Michel de Montaigne, France,
(1533-1592)
Fairy Tales and Stories by Hans Christian Andersen, Denmark,
(1805-1875)
The Divine Comedy by Dante Alighieri, Italy,
(1265-1321)
Faust by Johann Wolfgang von Goethe, Germany,
(1749-1832)
Gilgamesh Mesopotamia, (c 1800 BC)
Great Expectations by Charles Dickens, England,
(1812-1870)
Gulliver's Travels by Jonathan Swift, Ireland,
(1667-1745)
Gypsy Ballads by Federico Garcia Lorca, Spain,
(1898-1936)
Hamlet by William Shakespeare, England,
(1564-1616)
History by Elsa Morante, Italy, (1918-1985)
The Golden Notebook by Doris Lessing, England,
(b.1919)
Lolita by Vladimir Nabokov, Russia/United States,
(1899-1977)
Hunger by Knut Hamsun, Norway, (1859-1952)
The Idiot by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
The Iliad by Homer, Greece, (c 700 BC)
Independent People by Halldor K Laxness, Iceland,
(1902-1998)
Journey to the End of the Night by Louis-Ferdinand Celine,
France, (1894-1961)
King Lear by William Shakespeare, England,
(1564-1616)
Leaves of Grass by Walt Whitman, United States,
(1819-1892)
The Life and Opinions of Tristram Shandy by Laurence Sterne,
Ireland, (1713-1768)
Love in the Time of Cholera by Gabriel Garcia Marquez,
Colombia, (b. 1928)
Madame Bovary by Gustave Flaubert, France,
(1821-1880)
Invisible Man by Ralph Ellison, United States,
(1914-1994)
Jacques the Fatalist and His Master by Denis Diderot, France,
(1713-1784)
The Magic Mountain by Thomas Mann, Germany,
(1875-1955)
Mahabharata, India, (c 500 BC)
The Man Without Qualities by Robert Musil, Austria,
(1880-1942)
The Mathnawi by Jalal ad-din Rumi, Afghanistan,
(1207-1273)
Medea by Euripides, Greece, (c 480-406 BC)
Memoirs of Hadrian by Marguerite Yourcenar, France,
(1903-1987)
Metamorphoses by Ovid, Italy, (c 43 BC)
Midnight's Children by Salman Rushdie, India/Britain, (b.
1947)
Moby-Dick by Herman Melville, United States,
(1819-1891)
Mrs. Dalloway by Virginia Woolf, England,
(1882-1941)
Middlemarch by George Eliot, England,
(1819-1880)
Poems by Paul Celan, Romania/France,
(1920-1970)
Oedipus the King Sophocles, Greece, (496-406
BC)
Njaals Saga, Iceland, (c 1300)
Nostromo by Joseph Conrad,
England,(1857-1924)
The Odyssey by Homer, Greece, (c 700 BC)
Old Goriot by Honore de Balzac, France,
(1799-1850)
The Old Man and the Sea by Ernest Hemingway, United States,
(1899-1961)
The Orchard by Sheikh Musharrif ud-din Sadi, Iran, (c
1200-1292)
Othello by William Shakespeare, England,
(1564-1616)
Pedro Paramo by Juan Rulfo Juan Rulfo, Mexico,
(1918-1986)
Pippi Longstocking by Astrid Lindgren, Sweden,
(1907-2002)
The Possessed by Fyodor M Dostoyevsky, Russia,
(1821-1881)
Pride and Prejudice by Jane Austen, England,
(1775-1817)
One Hundred Years of Solitude by Gabriel Garcia Marquez,
Colombia, (b. 1928)
The Ramayana by Valmiki, India, (c 300 BC)
The Recognition of Sakuntala by Kalidasa, India, (c.
400)
The Red and the Black by Stendhal, France,
(1783-1842)
Remembrance of Things Past by Marcel Proust, France,
(1871-1922)
Season of Migration to the North by Tayeb Salih, Sudan, (b.
1929)
Selected Stories by Anton P Chekhov, Russia,
(1860-1904)
Sons and Lovers by DH Lawrence, England,
(1885-1930)
The Sound and the Fury by William Faulkner, United States,
(1897-1962)
The Sound of the Mountain by Yasunari Kawabata, Japan,
(1899-1972)
The Stranger by Albert Camus, France,
(1913-1960)
The Tale of Genji by Shikibu Murasaki, Japan, (c
1000)
Things Fall Apart by Chinua Achebe, Nigeria, (b.
1930)
Thousand and One Nights, India/Iran/Iraq/Egypt,
(700-1500)
The Tin Drum by Gunter Grass, Germany,
(b.1927)
To the Lighthouse by Virginia Woolf, England,
(1882-1941)
The Trial by Franz Kafka, Bohemia,
(1883-1924)
Trilogy: Molloy, Malone Dies, The Unnamable by Samuel
Beckett, Ireland, (1906-1989)
Ulysses by James Joyce, Ireland, (1882-1941)
War and Peace by Leo Tolstoy, Russia,
(1828-1910)
Wuthering Heights by Emily Bront?, England,
(1818-1848)
Zorba the Greek by Nikos Kazantzakis, Greece,
(1883-1957)
At Last, Edward St. Aubyn
The Barbarous Years: The Peopling of British North
America: The Conflict of Civilizations, 1600-1675, Bernard Bailyn
Every Love
Story is a Ghost Story, D.T. Max
The Lifespan of a Fact, John D’Agata and Jim
Fingal
The Casual Vacancy, J.K. Rowling
The Black Count: Glory,
Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo, Tom Reiss
Why Be
Happy When You Could Be Normal?, Jeanette Winterson
House of Stone: A Memoir
of Home, Family, and a Lost Middle East, Anthony Shadid
Tell The Wolves I’m
Home, Carol Rifka Brunt
The Dog Stars, Peter Heller
Shine Shine Shine,
Lydia Netzer
The Twelve, Justin Cronin
A Hologram for the King, Dave
Eggers
Joseph Anton: A Memoir, Salman Rushdie
May We Be Forgiven, A.M.
Homes
Carry the One, Carol Anshaw
My Heart is an Idiot, Davy
Rothbart
Suddenly, A Knock on the Door, Etgar Keret
The Patriarch: The
Remarkable Life and Turbulent Times of Joseph P. Kennedy, David Nasaw
Why
Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty, Daron Acemoglu and
James A. Robinson
Short Nights of the Shadow Catcher: The Epic Life and
Immortal Photographs of Edward Curtis, Timothy Egan
Beautiful Ruins, Jess
Walter
People Who Eat Darkness: The True Story of a Young Woman Who Vanished
from the Streets of Tokyo–and the Evil That Swallowed Her Up, Richard Lloyd
Parry
Dear Life, Alice Munro
The Orphan Master’s Son, Adam
Johnson
Birds of a Lesser Paradise, Megan Mayhew Bergman
Where’d You Go,
Bernadette?, Maria Semple
Quiet: The Power of Introverts in a World That
Can’t Stop Talking, Susan Cain
Arcadia, Lauren Groff
Building Stories,
Chris Ware
NW, Zadie Smith
The Fault in Our Stars, John Green
Far from
the Tree: Parents, Children and the Search for Identity, Andrew Solomon
The
Round House, Louise Erdrich
Canada, Richard Ford
Iron Curtain: The
Crushing of Eastern Europe, 1944-1956, Anne Applebaum
This Is How You Lose
Her, Junot D?az
The Passage of Power: The Years of Lyndon Johnson, Vol. Four,
Robert A. Caro
Gone Girl, Gillian Flynn
Billy Lynn’s Long Halftime Walk,
Ben Fountain
Behind the Beautiful Forevers, Katherine Boo
Wild, Cheryl
Strayed
The Yellow Birds, Kevin Powers
Bring Up the Bodies, Hilary
Mantel
TIME (Fiction)
TIME (Nonfiction)
Vogue
The Washington
Post
Book Riot
Amazon
The Atlantic
Esquire
The Huffington
Post
The New York Times
The Daily Beast
Newsday
Christian Science
Monitor (Fiction)
Christian Science Monitor (Nonfiction)
Da Vinci Code,The Brown, Dan
Harry Potter and the Deathly
Hallows Rowling, J.K.
Harry Potter and the Philosopher's
Stone Rowling, J.K.
Harry Potter and the Order of the Phoenix Rowling, J.K.
Fifty Shades of Grey James, E. L.
Harry
Potter and the Goblet of Fire Rowling, J.K.
Harry Potter and the Chamber
of Secrets Rowling, J.K.
Harry Potter and the Prisoner of
Azkaban Rowling, J.K.
Angels and Demons Brown, Dan
Harry Potter
and the Half-blood Prince:Children's Edition Rowling, J.K.
Fifty Shades
Darker James, E. L.
Twilight Meyer, Stephenie
Girl with the
Dragon Tattoo,The:Millennium Trilogy Larsson, Stieg
Fifty Shades
Freed James, E. L.
Lost Symbol,The Brown, Dan
New
Moon Meyer, Stephenie
Deception Point Brown,
Dan
Eclipse Meyer, Stephenie
Lovely Bones,The Sebold,
Alice
Curious Incident of the Dog in the Night-time,The Haddon,
Mark
Digital Fortress Brown, Dan
Short History of Nearly
Everything,A Bryson, Bill
Girl Who Played with Fire,The:Millennium
Trilogy Larsson, Stieg
Breaking Dawn Meyer, Stephenie
Very
Hungry Caterpillar,The:The Very Hungry Caterpillar Carle,
Eric
Gruffalo,The Donaldson, Julia
Jamie's 30-Minute
Meals Oliver, Jamie
Kite Runner,The Hosseini, Khaled
One
Day Nicholls, David
Thousand Splendid Suns,A Hosseini,
Khaled
Girl Who Kicked the Hornets' Nest,The:Millennium Trilogy Larsson,
Stieg
Time Traveler's Wife,The Niffenegger,
Audrey
Atonement McEwan, Ian
Bridget Jones's Diary:A
Novel Fielding, Helen
World According to Clarkson,The Clarkson,
Jeremy
Captain Corelli's Mandolin Bernieres, Louis de
Sound of
Laughter,The Kay, Peter
Life of Pi Martel, Yann
Billy
Connolly Stephenson, Pamela
Child Called It,A Pelzer,
Dave
Gruffalo's Child,The Donaldson, Julia
Angela's Ashes:A Memoir of
a Childhood McCourt, Frank
Birdsong Faulks, Sebastian
Northern
Lights:His Dark Materials S. Pullman, Philip
Labyrinth Mosse,
Kate
Harry Potter and the Half-blood Prince Rowling,
J.K.
Help,The Stockett, Kathryn
Man and Boy Parsons,
Tony
Memoirs of a Geisha Golden, Arthur
No.1 Ladies' Detective
Agency,The:No.1 Ladies' Detective Agency S. McCall Smith,
Alexander
Island,The Hislop, Victoria
PS, I Love You Ahern,
Cecelia
You are What You Eat:The Plan That Will Change Your
Life McKeith, Gillian
Shadow of the Wind,The Zafon, Carlos
Ruiz
Tales of Beedle the Bard,The Rowling,
J.K.
Broker,The Grisham, John
Dr. Atkins' New Diet Revolution:The
No-hunger, Luxurious Weight Loss P Atkins, Robert C.
Subtle
Knife,The:His Dark Materials S. Pullman, Philip
Eats, Shoots and
Leaves:The Zero Tolerance Approach to Punctuation Truss, Lynne
Delia's
How to Cook:(Bk.1) Smith, Delia
Chocolat Harris, Joanne
Boy in
the Striped Pyjamas,The Boyne, John
My Sister's Keeper Picoult,
Jodi
Amber Spyglass,The:His Dark Materials S. Pullman, Philip
To Kill
a Mockingbird Lee, Harper
Men are from Mars, Women are from Venus:A
Practical Guide for Improvin Gray, John
Dear Fatty French,
Dawn
Short History of Tractors in Ukrainian,A Lewycka,
Marina
Hannibal Harris, Thomas
Lord of the Rings,The Tolkien, J.
R. R.
Stupid White Men:...and Other Sorry Excuses for the State of the
Natio Moore, Michael
Interpretation of Murder,The Rubenfeld,
Jed
Sharon Osbourne Extreme:My Autobiography Osbourne,
Sharon
Alchemist,The:A Fable About Following Your Dream Coelho,
Paulo
At My Mother's Knee ...:and Other Low Joints O'Grady,
Paul
Notes from a Small Island Bryson, Bill
Return of the Naked
Chef,The Oliver, Jamie
Bridget Jones: The Edge of Reason Fielding,
Helen
Jamie's Italy Oliver, Jamie
I Can Make You Thin McKenna,
Paul
Down Under Bryson, Bill
Summons,The Grisham, John
Small
Island Levy, Andrea
Nigella Express Lawson, Nigella
Brick
Lane Ali, Monica
Memory Keeper's Daughter,The Edwards, Kim
Room
on the Broom Donaldson, Julia
About a Boy Hornby, Nick
My Booky
Wook Brand, Russell
God Delusion,The Dawkins, Richard
"Beano"
Annual,The 0
White Teeth Smith, Zadie
House at
Riverton,The Morton, Kate
Book Thief,The Zusak, Markus
Nights of
Rain and Stars Binchy, Maeve
Ghost,The Harris, Robert
Happy Days
with the Naked Chef Oliver, Jamie
Hunger Games,The:Hunger Games
Trilogy Collins, Suzanne
Lost Boy,The:A Foster Child's Search for the
Love of a Family Pelzer, Dave
MTV Music Awards The Academy Awards Grammy Awards
Jamie's Ministry of Food:Anyone Can Learn
to Cook in 24 Hours Oliver, Jamie
iPhone 5, Android, iPhone 4s, iPad, Motorola Xoom.
Harry Potter & the Sorcerer’s Stone by JK Rowling
To Kill a Mockingbird by Harper Lee
Harry Potter and the Deathly Hallows by JK Rowling
Harry Potter and the Half-Blood Prince by JK Rowling
Harry Potter and the Goblet of Fire by JK Rowling
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban by JK Rowling
Harry Potter and the Order of the Phoenix by JK Rowling
Harry Potter and the Chamber of Secrets by JK Rowling
The Da Vinci Code by Dan Brown
The Kite Runner by Khaled
Hosseini
The Catcher in the Rye by JD Salinger
The Great Gatsby by F Scott Fitzgerald
Pride & Prejudice by Jane Austen
1984 by George Orwell
Where the Sidewalk ends by Shel Silverstein
The Hobbit by JRR Tolkien
Memoirs of a Geisha by Arthur Golden
Twilight by Stephanie Meyer
Lord of the Flies by William Golding
Of Mice and Men by John Steinbeck
Animal Farm by George Orwell
The Secret Life of Bees by Sue Monk Kidd
The Lovely Bones by Alice Sebold
Angels & Demons by Dan Brown
The Adventures of
Huckleberry Finn by Mark Twain
Me Talk Pretty One Day by David Sedaris
The Curious Incident of the Dog in the Night-time by Mark Haddon
The Fellowship of the Ring by JRR Tolkien
New Moon by Stephanie Meyer
The Giver by Lois Lowry
Slaughterhouse-Five by Kurt Vonnegut
The Time Traveller’s Wife by Audrey Niffenegger
The Giving Tree by Shel Silverstein
34. Life of Pi by Yann Martel
Romeo and Juliet by William Shakespeare
Eat, Pray, Love: One Woman’s Search for Everything Across Italy, India and Indonesia by Elizabeth Gilbert
Eclipse by Stephanie Meyer
Brave New World by Aldous Huxley
Midllesex by Jeffrey Euginides
Little Women by Louisa May Alcott
The Alchemist by Paulo Coelho
The Poisonwood Bible by Barbara Kingsolver
A Thousand Splendid Suns by Khaled Hosseini
Water for Elephants by Sara Gruen
Jane Eyre by Charlotte Bronte
My Sister’s Keeper by Jodi Picoult
Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West by Gregory Maguire
Naked by David Sedaris
One Hundred Years of Solitude by Gabriel Garcia Marquez
The Glass Castle: A Memoir by Jeannette Walls
Don Quixote Miguel De Cervantes
Pilgrim's Progress John Bunyan
Robinson Crusoe Daniel Defoe
Gulliver's Travels Jonathan Swift
Tom Jones Henry Fielding
Clarissa Samuel Richardson
Tristram Shandy Laurence Sterne
Dangerous Liaisons Pierre Choderlos De Laclos
Emma Jane Austen
Frankenstein Mary Shelley
Nightmare Abbey Thomas Love Peacock
The Black Sheep Honore De Balzac
The Charterhouse of Parma Stendhal
The Count of Monte Cristo Alexandre Dumas
Sybil Benjamin Disraeli
David Copperfield Charles Dickens
Wuthering Heights Emily Bronte
Jane Eyre Charlotte Bronte
Vanity Fair William Makepeace Thackeray
The Scarlet Letter Nathaniel Hawthorne
Moby-Dick Herman Melville
Madame Bovary Gustave Flaubert
The Woman in White Wilkie Collins
Alice's Adventures In Wonderland Lewis Carroll
Little Women Louisa M. Alcott
The Way We Live Now Anthony Trollope
Anna Karenina Leo Tolstoy
Daniel Deronda George Eliot
The Brothers Karamazov Fyodor Dostoevsky
The Portrait of a Lady Henry James
Huckleberry Finn Mark Twain
Dr Jekyll and Mr Hyde Robert Louis Stevenson
Three Men in a Boat Jerome K. Jerome
The Picture of Dorian Gray Oscar Wilde
The Diary of a Nobody George Grossmith
Jude the Obscure Thomas Hardy
The Riddle of the Sands Erskine Childers
The Call of the Wild Jack London
Nostromo Joseph Conrad
The Wind in the Willows Kenneth Grahame
In Search of Lost Time Marcel Proust
The Rainbow D. H. Lawrence
The Good Soldier Ford Madox Ford
The Thirty-Nine Steps John Buchan
Ulysses James Joyce
Mrs Dalloway Virginia Woolf
A Passage to India E. M. Forster
The Great Gatsby F. Scott Fitzgerald
The Trial Franz Kafka
Men Without Women Ernest Hemingway
Journey to the End of the Night Louis-Ferdinand Celine
As I Lay Dying William Faulkner
Brave New World Aldous Huxley
Scoop Evelyn Waugh
USA John Dos Passos
The Big Sleep Raymond Chandler
The Pursuit Of Love Nancy Mitford
The Plague Albert Camus
Nineteen Eighty-Four George Orwell
Malone Dies Samuel Beckett
Catcher in the Rye J.D. Salinger
Wise Blood Flannery O'Connor
Charlotte's Web E. B. White
The Lord Of The Rings J. R. R. Tolkien
Lucky Jim Kingsley Amis
Lord of the Flies William Golding
The Quiet American Graham Greene
On the Road Jack Kerouac
Lolita Vladimir Nabokov
The Tin Drum Gunter Grass
Things Fall Apart Chinua Achebe
The Prime of Miss Jean Brodie Muriel Spark
To Kill A Mockingbird Harper Lee
Catch-22 Joseph Heller
Herzog Saul Bellow
One Hundred Years of Solitude Gabriel Garcia Marquez
Mrs Palfrey at the Claremont Elizabeth Taylor
Tinker Tailor Soldier Spy John Le Carre
Song of Solomon Toni Morrison
The Bottle Factory Outing Beryl Bainbridge
The Executioner's Song Norman Mailer
If on a Winter's Night a Traveller Italo
Calvino
A Bend in the River V. S. Naipaul
Waiting for the Barbarians J.M. Coetzee
Housekeeping Marilynne Robinson
Lanark Alasdair Gray
The New York Trilogy Paul Auster
The BFG Roald Dahl
The Periodic Table Primo Levi
Money Martin Amis
An Artist of the Floating World Kazuo Ishiguro
Oscar And Lucinda Peter Carey
The Book of Laughter and Forgetting Milan Kundera
Haroun and the Sea af Stories Salman Rushdie
La Confidential James Ellroy
Wise Children Angela Carter
Atonement Ian McEwan
Northern Lights Philip Pullman
American Pastoral Philip Roth
Austerlitz W. G. Sebald
1. Ludwig Van Beethoven - 1770-1827
2. Wolfgang Amadeus Mozart - 1756-1791
3. Johann Sebastian Bach - 1685-1750
4. Richard Wagner - 1813-1883
5. Joseph Haydn - 1732-1809
6. Johannes Brahms - 1833-1897
7. Franz Schubert - 1797-1828
8. Peter Ilyich Tchaikovsky - 1840-1893
9. George Frideric Handel - 1685-1759
10. Igor Stravinsky - 1882-1971
11. Robert Schumann - 1810-1856
12. Frederic Chopin - 1810-1849
13. Felix Mendelssohn - 1809-1847
14. Claude Debussy - 1862-1918
15. Franz Liszt - 1811-1886
16. Antonin Dvorak - 1841-1904
17. Giuseppe Verdi - 1813-1901
18. Gustav Mahler - 1860-1911
19. Hector Berlioz - 1803-1869
20. Antonio Vivaldi - 1678-1741
21. Richard Strauss - 1864-1949
22. Serge Prokofiev - 1891-1953
23. Dmitri Shostakovich - 1906-1975
24. Béla Bartók - 1881-1945
25. Anton Bruckner - 1824-1896
26. Giovanni Pierluigi da Palestrina - 1525-1594
27. Claudio Monteverdi - 1567-1643
28. Jean Sibelius - 1865-1957
29. Maurice Ravel - 1875-1937
30. Ralph Vaughan Williams - 1872-1958
31. Modest Mussorgsky - 1839-1881
32. Giacomo Puccini - 1858-1924
33. Henry Purcell - 1659-1695
34. Gioacchino Rossini - 1792-1868
35. Edward Elgar - 1857-1934
36. Sergei Rachmaninoff - 1873-1943
37. Camille Saint-Sa?ns - 1835-1921
38. Josquin Des Prez - c.1440-1521
39. Nikolai Rimsky-Korsakov - 1844-1908
40. Carl Maria von Weber - 1786-1826
41. Jean-Philippe Rameau - 1683-1764
42. Jean-Baptiste Lully - 1632-1687
43. Gabriel Fauré - 1845-1924
44. Edvard Grieg - 1843-1907
45. Christoph Willibald Gluck - 1714-1787
46. Arnold Schoenberg - 1874-1951
47. Charles Ives - 1874-1954
48. Paul Hindemith - 1895-1963
49. Olivier Messiaen - 1908-1992
50. Aaron Copland - 1900-1990
51. Francois Couperin - 1668-1733
52. William Byrd - 1539-1623
53. Erik Satie - 1866-1925
54. Benjamin Britten - 1913-1976
55. Bedrick Smetana - 1824-1884
56. César Franck - 1822-1890
57. Alexander Nikolayevich Scriabin - 1872-1915
58. Georges Bizet - 1838-1875
59. Domenico Scarlatti - 1685-1757
60. Georg Philipp Telemann - 1681-1767
61. Anton Webern - 1883-1945
62. Roland de Lassus - 1532-1594
63. George Gershwin - 1898-1937
64. Gaetano Donizetti - 1797-1848
65. Carl Philipp Emanuel Bach - 1714-1788
66. Archangelo Corelli - 1653-1713
67. Thomas Tallis - 1505-1585
68. Jules Massenet - 1842-1912
69. Johann Strauss II - 1825-1899
70. Leos Jan?cek - 1854-1928
71. Guillaume de Machaut - 1300-1377
72. Alban Berg - 1885-1935
73. Alexander Borodin - 1833-1887
74. Vincenzo Bellini - 1801-1835
75. Charles Gounod - 1818-1893
76. Francis Poulenc - 1899-1963
77. Giovanni Gabrieli - 1554-1612
78. Pérotin - 1160-1225
79. Heinrich Schütz - 1585-1672
80. John Cage - 1912-1992
81. Giovanni Battista Pergolesi - 1710-1736
82. John Dowland - 1563-1626
83. Gustav Holst - 1874-1934
84. Dietrich Buxtehude - 1637-1707
85. Ottorino Respighi - 1879-1936
86. Guillaume Dufay - 1400-1474
87. Hugo Wolf - 1860-1903
88. Carl Nielsen - 1865-1931
89. William Walton - 1902-1983
90. Darius Milhaud - 1892-1974
91. Orlando Gibbons - 1583-1625
92. Giacomo Meyerbeer - 1791-1864
93. Samuel Barber - 1910-1981
94. Tom?s Luis de Victoria - 1549-1611
95. Léonin - 1135-1201
96. Manuel de Falla - 1876-1946
97. Hildegard von Bingen - 1098-1179
98. Mikhail Glinka - 1804-1857
99. Alexander Glazunov - 1865-1936
100. Don Carlo Gesualdo - 1566-1613